Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Merkez'den yeni faiz kararı!

22.04.2020 19:41 tarihinde yayınlandı 361 defa okundu 0 defa yorumlandı
Merkez'den yeni faiz kararı!
Merkez Bankası’ndan 100 baz puan faiz indirimi

Bankası, politika faizini 100 baz puan indirdi. Kararda koronavirüs salgını nedeniyle düşen emtia fiyatlarının enflasyon görünümünü olumlu etkilediği belirtildi.
 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)  koronavirüs salgınının uluslararası piyasalara ve ekonomiye etkileri ve enflasyon görünümü üzerinde yarattığı aşağı yönlü riskler nedeniyle politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 9,75’ten yüzde 8,75’e indirdi. Böylelikle Merkez Bankası son sekiz toplantısında faiz indirmiş oldu.

Merkez Bankası açıklamasında, "Koronavirüs salgınına ilişkin gelişmelere bağlı olarak küresel büyüme görünümündeki zayıflama derinleşmekte, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke merkez bankaları genişleyici yönde adımlar atmaya devam etmektedir" denildi.

Enflasyon görünümü "olumlu"

Banka salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel etkileri yakından takip ettiklerini kaydetti.

Açıklamada "Küresel gelişmeler paralelinde Türk Lirası'nda gözlenen değer kaybına karşın, başta ham petrol ve metal fiyatları olmak üzere uluslararası emtia fiyatlarındaki keskin düşüşün devamı enflasyon görünümünü olumlu etkilemektedir" denildi.

Koronavirüsün yayılmasıyla dünya genelinde meydana gelen yüksek miktardaki arz fazlası nedeniyle brent petrol fiyatı 1999 yılından bu yana en düşük seviyesine indi.
Kaynak : Deutsche Welle Türkçe

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Vaka sayısı 6 milyon 325 bin 3010
4.585 vefat var, vaka 165.555 2777
Pandemi nedeniyle çocuk ölümle... 598
İFSAD üyesi 26 fotoğrafçıdan t... 299
Hastalıklar ellerimizde! 267
TFF'den kesin karar! 249
Lig'ler Haziran'da başlıyor... 235
Pulitzer ödülleri sahiplerini ... 219
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv