Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

MB Başkanı görevden alındı!

05.07.2019 21:54 tarihinde yayınlandı 266 defa okundu 0 defa yorumlandı
MB Başkanı görevden alındı!
Erdoğan Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'yı görevden aldı!

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya görevden alındı. Reuters'a konuşan bir hükümet yetkilisine göre bu karar bankanın geçen ay faizleri sabit tutmasıyla "Erdoğan ve Çetinkaya arasındaki sorunun" derinleşmesi üzerine alındı.
 
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle görevden alındı. TCMB Başkanlığına, kurumda Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Murat Uysal getirildi.
 
Merkez Bankası tarafından yapılan duyuruda, "Başkan Murat Uysal yaptığı ilk açıklamada, bankamızın kanunla kendisine verilen görev ve yetkiler çerçevesinde temel amacı olan fiyat istikrarını sağlamaya odaklı para politikası araçlarını bağımsız bir şekilde uygulamaya devam edeceğini belirtti" ifadesi kullanıldı. Açıklamada, Uysal'ın yeni dönemde fiyat istikrarı ve finansal istikrar hedefleri doğrultusunda uygulanacak politikalar ile ilgili iletişim kanallarını en üst düzeyde kullanacağını belirttiği vurgulanırken, bu çerçevede önümüzdeki günlerde bir basın toplantısı düzenleneceği bildirildi.
 
Haziran 2016'dan beri TCMB Başkanı olan Çetinkaya'nın neden görevden alındığına dair resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak piyasalarda son haftalarda, Çetinkaya'nın faizleri düşürmeye yanaşmadığı için görevden alınabileceği söylentileri dolaşıyordu.
 
"Erdoğan faiz oranından memnun değildi"
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası'nı faizleri yüksek tuttuğu gerekçesiyle birçok kez eleştirmişti. Reuters'a konuşan üst düzey bir hükümet yetkilisi, "Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz oranından memnun değildi ve bu memnuniyetsizliğini her fırsatta ifade etti. Çetinkaya ile arasındaki soruna son olarak bankanın Haziran'da oranları sabit tutması eklendi" dedi.
 
İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan yetkili, "Erdoğan ekonomiyi düzeltmeye kararlı ve bunun için Çetinkaya'yı görevden almaya karar verdi" diye ekledi.
 
Diğer yandan Reuters'a konuşan, hükümete yakın iki ayrı kaynak da Çetinkaya ile ekonomiden sorumlu bakanlar arasında para politikası konusundaki görüş ayrılılıklarının son birkaç ayda derinleştiğini söyledi.
Kaynak : Deutsche Welle Türkçe
Anahtar Kelimeler : Merkez Bankası, Murat Çetinkaya, faiz

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Vaka sayısı 5 milyon 871 bin 2869
4.489 vefat var, vaka 162.120 2631
Pandemi nedeniyle çocuk ölümle... 256
Hastalıklar ellerimizde! 235
İşte 'Normalleşme' kararları! 207
İFSAD üyesi 26 fotoğrafçıdan t... 203
TFF'den kesin karar! 198
Pulitzer ödülleri sahiplerini ... 188
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv