Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Kupa Rezaleti ve Bursaspor…

Osman GÜRÇAY

02.11.2018 21:22 tarihinde yayınlandı 460 defa okundu 0 defa yorumlandı
Kupa Rezaleti ve Bursaspor…
Rezaletten önceki kupanın adı Türkiye Kupası idi. Dünya’da ve Avrupa ‘KUPA II’ olarak anılan kupa bizde Türkiye Kupası olarak oynanırdı. Lig Şampiyonluğu kadar olmasa da önemli ve değerli bir kupanın başka bir özelliği de Avrupa’ya çıkmanın en kısa yolu olmasıydı.
 
Şampiyonlar ve UEFA Ligleri oluşturulmadan önce Kupa Galipleri Kupası ‘KUPA II’ olarak oynanıyordu. Yani ilk adı Fuar Şehirleri Kupası olan ve Galatasaray’ın kazandığı UEFA Kupasından daha değerli bir kategorideydi.
 
Sonradan Avrupa’da Şampiyonlar Ligi ve UEFA Ligi olarak iki kategoride oynanmaya başladı.
 
Esasında KUPA II, emekçi ve garibanın burjuvaya karşı kazanma ihtimali olan tek futbol platformudur. Uzun lig serüveninde dar bütçe ve kadro ile yakalanması zor olan süreklilik gerektiren mücadele KUPA II de iki ayaklı eleme üzerinden bir çok kupa şampiyonu çıkarmıştır.
 
Türkiye Lig Şampiyonu 60 yılda sadece beş takım iken onlarca takım Türkiye Şampiyonu olmuştur. Bursaspor iki şampiyonluğu da yaşayan büyüklerden biridir.
 
Dünya’da sponsorlar yarışmalara değer katarken, bizde tek kalite kriteri para olduğu için, dilimizden düşürmediğimiz manevi değerlerin üzerinde tepinmek farz olduğu için spordan bihaber sponsor uygulamalarıyla Türkiye Kupasını angarya yapmayı becerdik.
 
Yabancılara oluk oluk para akıtıp, aradan götürdükleriyle kendilerine dünya malı ve arsa zengini yapan yönetimler Türkiye Kupasını parasal getirisi üzerinden değerlendirip kaliteyi bitirdiler. Sözleşme yaptığı futbolculara bir de maç başı ucubesi icat ederek kendi ayaklarına sıktıkları için maliyeti kurtarmıyor diye maçları ciddiye almamaya başladılar.
 
Bursaspor açısından baktığımızda her dönem iyi bir kupa takımı olduğumuz gerçeğini görürdük. Birçok çeyrek ve yarı finallerin yanı sıra sanıyorum dört final oynadık ve bir kez de kupayı havaya kaldırdık.
 
Son zamanlarda adını süper koydukları sıradan ligimizde sürekli yoğun bakımda yaşadığımız için ikinci lig takımlarına bile tek maç üzerinden üstelik kendi evimizde boyun eğerek veda ediyoruz.
 
 
Yakın geçmişte Amed tokadından sonra bu hafta da Trabzon 1461 evimizde bizi 2-1 tokatlayıp gitti.
 
Bu sonucun ardından basın ve sosyal medyada şu görüş iki hastalıklı hakimdi.
 
Birincisi bizim işimizin Süper Ligde kalmak olduğu ve ZTK nın maddi getirisinin az olduğu için maçlara yedek kadro ile çıkıldığı…
 
İkinci ise alt grup lig takımlarının daha iyi motive oldukları ve canla başla çalışarak tur atladıkları ifade edilerek, Sivasspor’un deplasmanda 3-0 yenilip elendiğine vurgu yapılıp bizim 2-1 lik yenilgimizi mazur görüldüğü…
 
Ne Amed, ne Pendik finale çıkmadığı gibi Trabzon 1461 de önümüzde turda kupaya veda edecektir.
 
Sanki biz başlarken ligde tutunabilme hedefi ile başlıyoruz gibi ligde kalmayı başarı saymak Bursaspor’a ihanettir. Bu ihanet maalesef son üç sezondur devam etmektedir. Bu şampiyon takıma ilk beş hedefini çok gören vizyon fukaralarına lanet olsun!
 
Hal böyle iken Süper Ligin ilk dördüne girmek hayal olduğuna göre Avrupa’ya çıkmanın tek yolu ZTK dır.
 
Futbolda üç sonuç olduğuna inanır ve hak edenin kazanmasını isterim. 1461 Trabzonspor yüz yirmi dakika sonunda bize yenmiş ve kupada fişimizi çekmiştir.
 
Bundan ders alacağımızı sanmıyorum. Yani kadromuz yetersiz ve kulübemiz zayıf olduğu halde yine bir sürü çöp aldılar derken çamur atmadık. Bunlardan Başkan ve Yönetici olmaz derken fesatlanmadık. 1060 kişi uzaktan kumandalıdır derken niyetimizi söylemedik önümüzü gördük.
 
Şimdi çok bilenlere bir uzman sorusu soralım. Alt lig takımı motivasyonlu gelip bizi evimizde yeniyorsa, ligin ikinci yarısında puanlar aslanın midesinde iken oynayacağımız takımların motivasyonu daha mı az olacaktır?
 
Futbolun gerçeği olan sakatlık, kart cezaları, formsuzluk nedeniyle doğacak eksiklikleri kulüben tamamlayamıyorsak, halimiz nice olur?
 
Trabzon 1461 e bize yaptığı uyarı ateşi için teşekkür edelim.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Ölümlerde akciğer kanserinin r... 234
Sağlıksız dişler kanser riski! 232
2 milyar kişi temiz su içmiyor... 227
Dünya 11 milyar insanı besleye... 222
Nilüfer, Litvanya ve Yunanista... 216
Bursa’ya hizmetin siyaseti yok 209
Nilüfer Edebiyat Müzesi ödülle... 206
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv