Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Karagöz ve Yörük Türkmen Şenliği coşkusu başlıyor

Ali Eşref UZUNDERE

13.09.2018 21:57 tarihinde yayınlandı 376 defa okundu 0 defa yorumlandı
Karagöz ve Yörük Türkmen Şenliği coşkusu başlıyor
Orhaneli’nde “Karagöz ve Yörük Türkmen Şenliği” Coşkusu başlıyor...

Belediye Başkanı Tatlıoğlu: “Düzenlediğimiz Şenlikle ecdadımızla gençlerimiz arasında köprü kuruyoruz”

Orhaneli Belediyesi’nin ‘Geleneksel Karagöz Kültür Şenliği ve Yörük Türkmen Şöleni’ni 27’ncisi 14-16 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.  Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, ‘Düzenlediğimiz şenliklerle ecdadımızla gençlerimiz arasında köprü kuruyoruz’ dedi. 

Başkan Tatlıoğlu Bursa’nın eşsiz doğa harikalarından Sadağı Kanyonu Sosyal tesislerinde düzenlediği basın toplantısında,  14-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirecekleri geleneksel Karagöz Kültür Şenliği ve Yörük Türkmen Şöleni etkinlikleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Bu yıl 27’sini Gerçekleştirecek Karagöz Kültür etkinliği kapsamında sanatçı; Kıraç, Burkay, Tuğba Ger ve Ömer Candır konser verecek. Yörük Türkmen Şöleni etkinlikleri kapsamında da geleneksel Türk sporları, seyirlik oyunları, halk folklor gösterileri, yanı sıra yerel sanatçılar sahne alacağı etkinlikte, geleneksel toplu sünnet töreni de yapılacak.  

Her geçen yıl Türk kültür değerlerine daha da ağırlık vererek geleneksel hale getirdikleri  “Karagöz Kültür Şenliği ve Yörük Türkmen Şölenini etkinliklerinde on binlerce vatandaşımızla buluşma imkânı bulduklarını kaydeden Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu,  düzenledikleri “ Yörük Türkmen şöleni ve Karagöz kültür şenliğine” tüm vatandaşları davet etti. 

Orhaneli Belediyesi tarafından bu yıl 27’si düzenlenen ‘Karagöz Kültür Şenliği ve Yörük Türkmen Şöleni’ 14 Eylül’de ilçe Protokolünün Atatürk Anıtına çelenk konulup saygı duruşunda bulunulmasıyla açılışı başlayacak şenlikler, halkın katılımıyla yapılacak kortej yürüyüşü ile devam edecek.  Şenliklerin ilk günkü etkinliklerinde; belediye önünde yapılacak halk oyunları folklor gösterileri ve Belediye Çay bahçesinde gerçekleştirilecek Toplu sünnet töreni ile sona erecek.

Şenliğin ikinci günü Karagöz Piknik alanında; Türkiye-Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği, Bursa Uludağ Yörük Türkmen dernekleri Federasyonu ve yaklaşık 60 ilden 300 Yörük Türkmen derneği, Federasyon ve konfederasyonunun yanı sıra Bulgaristan, Kosova, Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan, Suriye ve Irak Türkmenlerinin katılımıyla Yörük Türkmen Şöleni etkinlikleri gerçekleştirilecek.  

Her geçen yıl ulusal ve uluslararası boyut kazan ve katılımcı sayısı giderek artan şölende; katılımcılar ülke ve dünya gündemi değerlendirilirken, fikir alış-verisinde bulunacaklar. Şölen etkinlikleri kapsamında ilk defa yapılacak “Yörük Göçü yürüyüşü” ardından Yörük yaşamının canlandırılması, konferans verilecek. Mahalli sanatçıların sahne alacağı halk konserleri, çeşitli yarışmalar ve oyunlarla devam edecek. 

Karagöz Piknik alanında gerçekleştirilecek şenliklerin üçüncü ve son günü etkinlikleri; Oğuz Boyları Yörük Türkmen Beyleri geçiş yürüyüşü ile başlayacak. Yapılacak konuşmalar ardından düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verilecek.

Orhaneli’nde 3 gün sürecek Geleneksel 27. Karagöz Kültür Şenliği ve Yörük Türkmen Şöleni’ni; Kıraç, Burkay, Tuğba Ger ve Ömer Candır sahne alarak renk katacakları konserle sona erecek. 
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Teracity'den OSB'ler için yerl... 620
Büyükşehir Aktaş'a emanet! 540
BUDO İskeles'ni yargı Mudanya ... 529
Erdem seçim zaferi kutladı 529
Bozbey: 'Oyunuz bize emanet' 520
Benzine büyük zam! 513
Aşırı sıcak çay içmek kanser r... 507
Aktaş: 'Bursa'yı hizmetlerle b... 497
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv