Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Japonya’nın yeni imparatoru Naruhito

01.05.2019 18:37 tarihinde yayınlandı 518 defa okundu 0 defa yorumlandı
Japonya’nın yeni imparatoru Naruhito
İmparator Akihito’nun tahtından feragat etmesinin ardından oğlu Naruhito düzenlenen sade bir törenle Japonya’nın yeni imparatoru oldu.
 
Babası İmparator Akihito’nun 30 yıl boyunca oturduğu tahttan feragat etmesinin ardından Naruhito, düzenlenen törenle Japonya’nın yeni imparatoru olarak Krizantem Tahtı’nın yeni sahibi oldu. Başkent Tokyo’daki İmparatorluk Sarayı’nda yapılan törende, 59 yaşındaki yeni imparatora iktidarının sembolleri olarak bir kılıç, bir devlet mührü ve kişisel imparatorluk mührü verildi.
 
Kamuya açık törenler ise, devlet ve hükümet başkanlarının katılımı ve geçit törenleriyle birlikte 22 Ekim tarihinde yapılacak. 85 yaşındaki eski imparator Akihito’nun tahttan inmesiyle Japonya’da "Heisei" (barışı sağlama) döneminin sona erdiği ve yeni imparator Naruhito ile birlikte "Reiwa" (güzel uyum) döneminin başladığı kabul ediliyor. Ülkede takvimler de bu dönemlere uygun olarak düzenleniyor. Örneğin 2019 yılı, Japonya’da Akihito’nun dönemine ve tahtta kaldığı süreye atıfla, "Heisei 30" olarak adlandırılıyor.
 
Angela Merkel’in kutlama mesajı
 
Japonya tahtının yeni sahibi Naruhito’yu tebrik eden uluslararası liderlerden biri de Almanya Başbakanı Angela Merkel oldu. Merkel Naruhito’ya yönelik mesajında, "Tahta çıkışınızdan dolayı size kalpten tebriklerimi gönderiyorum" ifadesini kullandı. Yeni imparatora hükümdarlık döneminde bol şans dileyen Merkel, Japonya’ya da güvenlik ve barış yolunda başarılı gelişimini devam ettirmesi temennisinde bulundu. Başbakan Merkel ayrıca Japonya ile Almanya arasındaki ikili ilişkilerin İmparator Naruhito’nun çabalarıyla daha da derinleşeceğine inandığını belirtti.
Kaynak : Deutsche Welle Türkçe
Anahtar Kelimeler : Japonya, imparator, Naruhito

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Helikopter uçak ile çarpıştı! 248
Baro Başkanı Altun: 'Selam ols... 241
24 saatte 6 şehit! 238
Huzurevinde mutlu yıllar 224
‘Siyah İnci’ dalında kaldı 223
Osmangazi’de trafik düzenlemes... 222
Tower Plaza’da sona doğru 221
Efsane kaptanın milli forması ... 216
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv