Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

İzlanda'ya protesto notası!

10.06.2019 21:01 tarihinde yayınlandı 537 defa okundu 0 defa yorumlandı
İzlanda'ya protesto notası!
Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın İzlanda havalimanında saatlerce bekletilmesi Ankara’nın büyük tepkisini çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaşananları "saygısızlık" olarak nitelendirirken Türkiye İzlanda’ya nota verdi.
 
2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Grup Elemeleri kapsamında Pazar akşamı İzlanda’ya giden Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın Reykjavik Havalimanı’nda saatlerce bekletilerek, teamüllerin dışında kapsamlı bagaj ve pasaport kontrolüne tabi tutulması Türkiye’nin büyük tepkisini çekti. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, A Milli Futbol Takımı'nın Rejkyavik Havalimanı'nda maruz kaldığı duruma ilişkin Türkiye'nin Oslo Büyükelçiliği'nce bu ülkeye nota verildiği açıklandı. Türkiye ile İzlanda arasında karşılıklı olarak diplomatik temsilcilik bulunmadığı için Oslo Büyükelçisi İzlanda'da da akredite olarak görev yapıyor.
 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaşananları "saygısızlık" ve "kabul edilemez" olarak nitelendirdiğini duyurdu. Bakan Mevlüt Çavuşoğlu ise Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Milli Takımımızın İzlanda havaalanında maruz kaldığı muamele diplomatik teamüller bakımından da insani bakımdan da kabul edilemez. Gereğini yapacağımızdan milletimizin şüphesi olmasın" ifadelerini kullandı.
 
Pazar günü akşam saatlerinde İzlanda’ya ulaşan Türkiye A Milli Futbol Takımı kafilesinin İzlandalı yetkililer tarafından maruz kaldığı uygulamalar, futbolcuların sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımlarla kamuoyuna yansımış ve olay Türkiye kamuoyunda büyük tepkiye neden olmuştu. Öte yandan milli takımın kaptanı Emre Belözoğlu’na, havalimanı çıkışında gazetecilere açıklama yaparken İzlandalı bir taraftar tarafından tuvalet fırçası uzatılması da tepkileri artırdı. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) da yaşananları "diplomatik temüllerden ve sportmenlikten uzak" olarak değerlendirmişti. İzlanda ise yaşananlara dair henüz bir açıklama yapmadı.
Kaynak : Deutsche Welle Türkçe
Anahtar Kelimeler : Türkiye, İzlanda, Futbol, Nota

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Vaka sayısı 5 milyon 999 bin 2926
4.515 vefat var, vaka 163.103 2697
Pandemi nedeniyle çocuk ölümle... 316
Hastalıklar ellerimizde! 244
İFSAD üyesi 26 fotoğrafçıdan t... 223
TFF'den kesin karar! 219
İşte 'Normalleşme' kararları! 215
Pulitzer ödülleri sahiplerini ... 207
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv