Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

İşte enflasyon rakamları!

05.11.2018 22:54 tarihinde yayınlandı 578 defa okundu 0 defa yorumlandı
İşte enflasyon rakamları!
Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre yıllık enflasyon Ekim ayında yüzde 25,24 oldu. Bu veri, yüzde 24,52 olarak açıklanan Eylül ayı enflasyon rakamlarından daha yüksek geldi.
 
Türkiye’de enflasyon Ekim ayında yüzde 2,67 artarken, yıllık bazda yüzde 25,4 oldu.
 
Türkiye İstatistik Kurumu’nun Pazartesi günü açıkladığı verilere göre tüketici fiyat endeksinde (TÜFE) 2018 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2,67, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 22,56, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,24 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 14,90 artış gerçekleşti.
 
Bu veriler, Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 9 Eylül’de açıkladığı “Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı”nın ardından gelen ilk enflasyon rakamları. Bu program kapsamında hükümet son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyonla “topyekün mücadele” edileceğini ifade etmişti ve Türk şirketlerine bu mücadeleye katılma çağrısında bulunmuştu.
 
Bakan Albayrak: Yılsonu hedeflerini yakalayacağız 
Enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında A Haber televizyon kanalına konuşan Hazine Bakanı Albayrak, Kasım ile Aralık ayları için olumlu göstergelerin olduğunu belirtti. Ekim ayı enflasyon rakamlarıyla ilgili “Eylül ayı en zor ayımız olacaktı. Sonrasında yolunu bulacaktı demiştik zaten. Eylül'deki fahiş fiyatlama algısı enflasyona yansıdı“ diyen Bakan Albayrak, sözlerini “Kasım, Aralık'ta fiyatlama davranışları normalleşecek. Kura dayalı ham madde fiyatlarında iyileşme yaşandı. Özellikle birçok sektörde pozitif iyileşme devam ediyor. Kasım ve Aralık için olumlu göstergeler bizi bekliyor” diyerek sürdürdü. 
 
Birçok alanda enflasyonla mücadele edildiğini belirten Albayrak, giyim ve beyaz eşya sektörlerinde Kasım’da iyileşmenin görüleceğini ifade etti. Albayrak, “Ortaya koyulan rakamlar Kasım-Aralık ayları için trendin gayet olumlu olduğu ve yılsonu hedeflerini yakalayacağımızı görüyoruz” dedi. 
Kaynak : Deutsche Welle Türkçe

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Vodina'dan Bursa'ya 'Arap Şükr... 1019
7.5 büyüklüğünde deprem! 728
Bursa'da yangın var! 713
Nilüfer Belediyesporlu Elke La... 709
WHO: 'Kızamık vakaları Avrupa’... 701
Uzay turistleri için 2 kişilik... 694
Bizi sadece KONGRE KARARI kurt... 693
BUDO seferleri iptal! 691
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv