Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Interpol Başkanı kayıp!

06.10.2018 19:58 tarihinde yayınlandı 678 defa okundu 0 defa yorumlandı
Interpol Başkanı kayıp!
Interpol Başkanı Meng Hongwei’den 10 gündür haber alınamıyor. Meng’in eşinin Fransız makamlarına kayıp başvurusunda bulunduğu ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığı açıklandı.
 
Merkezi Fransa’nın Lyon kentinde bulunan Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı’nın (Interpol) Başkanı Meng Hongwei'den 10 gündür haber alınamıyor. Fransa İçişleri Bakanlığı, 64 yaşındaki Hongwei’nin memleketi Çin’e gitmek üzere yola çıktığını, 25 Eylül tarihinden bu yana kendisinden haber alamayan eşinin polise Meng’in kaybolduğunu bildirdiğini duyurdu.
 
Daha önce polis kaynaklarına dayandırılan haberlerde, Interpol Başkanı’ndan 29 Eylül’den bu yana haber alınamadığı belirtilmişti. Fransa’da olayla ilgili soruşturma başlatılırken polis yetkilileri, Meng’in “Fransa’da kaybolmadığını” vurguladı. “Çinli yetkililerle görüşmelerin sürdüğünü” bildiren Fransa İçişleri Bakanlığı, “Interpol Başkanı’nın durumunun Fransa’da şaşkınlık yarattığını ve eşine yönelik tehditlerin de endişe uyandırdığını” açıkladı. Lyon polisine başvuran Meng’in eşi, kendisine telefonla ve sosyal medya üzerinden tehditlerin yöneltildiğini aktarmıştı.
 
Interpol'den yapılan açıklamada da Meng'in "muhtemelen kaybolduğuna” dair haberler hakkında bilgi sahibi olunduğu, vakanın Fransa ve Çin'deki ilgili kurumların yetki alanına girdiği belirtildi. Açıklamada, Interpol'deki günlük işlerin, başkanın değil, genel sekreterin yetkileri dâhilinde olduğuna dikkat çekildi.
 
Af Örgütü eleştirmişti
Meng, Kasım 2016'da Interpol'ün başkanlığına seçilmişti. Interpol başkanlığına seçilen ilk Çinli olan Meng, daha önce Çin'de Kamu Güvenliğinden Sorumlu Bakan Yardımcısı olarak görev yapıyordu. Meng, terörizmin yanı sıra uyuşturucu ticaretiyle mücadele ve sınır kontrollerinden sorumluydu. 
 
Uluslararası Af Örgütü Meng'in bu göreve getirilmesini eleştirerek, yurt dışına kaçan Çinli rejim muhaliflerinin yakalanması için Meng'in görevinin suistimal edilebileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.
 
192 ülkenin üye olduğu, dünyanın en büyük polis teşkilatı olan Interpol, terörizm ve organize suçlarla mücadele ile uluslararası düzeyde aranan kişilerin bulunup yakalanması gibi faaliyetler yürütüyor.
Kaynak : Deutsche Welle Türkçe
Anahtar Kelimeler : Interpol, Fransa, Meng, Çin

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Teracity'den OSB'ler için yerl... 617
Büyükşehir Aktaş'a emanet! 538
Erdem seçim zaferi kutladı 528
BUDO İskeles'ni yargı Mudanya ... 526
Bozbey: 'Oyunuz bize emanet' 517
Benzine büyük zam! 510
Aşırı sıcak çay içmek kanser r... 504
Aktaş: 'Bursa'yı hizmetlerle b... 494
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv