Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

İmar Barışı dediler, Mudanya’da tarihi yediler!

Osman GÜRÇAY

27.09.2018 19:34 tarihinde yayınlandı 974 defa okundu 0 defa yorumlandı
İmar Barışı dediler, Mudanya’da tarihi yediler!
Bilinen 2700 yıllık tarihin üzerinde oturan bir ilçenin her karışının rantçıya tokatçıya karşı korunması gerekirken bir anda çıkarılan imar barışının ardından dolanarak üzerine market dikilmesi acıdır. Aslında market işi yeni değildi. Birilerinin peşkeş çekmesi sonucunda kazıda tarihi eserler çıkmasına rağmen inşaata devam eden yabancı firma tarihi eserleri fanusa koyarak marketi açma noktasına getirmişti.
 
Mudanya halkı bir bütün olarak tepkisini ortaya koydu. Haftalarca nöbet tuttu ve marketin açılmaması ve tarihin ortaya çıkarılması konusunda tavrını ortaya koydu. Belediye işletme ruhsatı vermeyince de astığı tabelaları bile söküp gitti.
 
Yıllarca boş kalan binanın birisi tarafından satın alındığını duyduk ama ruhsat almasının mümkün olmadığını bilerek belki belediye ile takasta kullanır belki bir Sanat Merkezi olarak değerlendirir ve Bursa tarih ve turizmine katkıda bulur dedik ama çok safmışız…
 
Adam İmar Barışını bilerek yeri kapatıyor ve ardından yapı tescil belgesini alıyor ve hemen onunla market ruhsat başvurusu yapıyor. Bunun benzeri bir olayı da geçmişte Yalova yolunu daralttırarak yapmayı beceriyor.
 
Mudanya’da tarihin üzerine oturarak don, ped, çocuk bezi, kılıf, sakız satarak tarihe geçecek olan bu tavra karşı Mudanya’nın bütün demokratik haklarını kullanmaları gerekir. Belediye elinden geleni yaparak bütün yasal girişimlerde bulunmalıdır.
 
Orada hiçbir şey bedava satılmayacağına göre Mudanya halkının da parasını bu anlayışla nasip etmemesi siyasi parti ayrımı yapmadan Bursalılık, Mudanyalılık, vatandaşlık sorumluluğudur.Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Ay küçülüyor! 428
'Oyuncularımıza güveniyorum' 420
Turgay Erdem’den Rektör Kılavu... 420
İşsizlik rakamları açıklandı! 417
Spor Şenlikleri geleneksel oyu... 413
Engelli gençlere asker kınası ... 413
Ulaşım 19 Mayıs’ta ücretsiz! 403
Yeni doğan her yedi bebekten b... 400
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv