Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Hekimler isyanda!

03.10.2018 20:52 tarihinde yayınlandı 235 defa okundu 0 defa yorumlandı
Hekimler isyanda!
YASA İÇİN DAHA KAÇ HEKİMİN ÖLMESİNİ BEKLİYORSUNUZ?

Psikiyatri Uzmanı Doktor Fikret Hacıosman’ın İstanbul’da çalıştığı özel hastanede silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmesinin ardından Bursa Tabip Odası üyesi hekimler, “Kamu idaresi harekete geçmek için kaç hekimin daha ölmesini bekliyor?” diyerek, etkin ve caydırıcı cezalar içeren Sağlıkta Şiddet Yasası’nın bir an önce çıkarılması çağrısı yaptı.
 
Bursa Tabip Odası üyesi hekimler, Türkiye’de Sağlıkta Dönüşüm Politikaları nedeniyle artan ve gün geçtikçe önlenemez boyutlara ulaşan sağlıkta şiddet, bir hekimin daha canını aldı. Psikiyatri Uzmanı Doktor Fikret Hacıosman, İstanbul’da çalıştığı özel hastanede silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirirken, Bursalı meslektaşları saldırıyı kınadı. Muradiye Devlet Hastanesi önünde toplanan Bursa Tabip Odası üyesi hekimler, “Kamu idaresi harekete geçmek için kaç hekimin daha ölmesini bekliyor” diyerek, tepki gösterdi. Sağlık çalışanlarının her gün onlarca kez şiddet yaşadığını belirten Bursa Tabip Odası Başkanı Güzide Elitez, “Son karşılaştığımız saldırı, örneğin birkaç ay önce Eskişehir’de yaşadığımız, daha önceki nice benzerleri gibi, sağlıkta şiddetin çok sayıda nedeninden birini yalınlıkla gözler önüne sermektedir. Bir hekimin hastane içerisinde ateşli silahla öldürülmesi sağlık kuruluşlarındaki güvenlik önlemlerinin yetersizliğinin artık göz ardı edilemeyecek ve ertelenemeyecek acil bir sorun olduğunu apaçık göstermektedir. Hem hastane yöneticileri hem de kamu idaresi bu sorunu ivedilikle çözmekle sorumludur. Sağlık çalışanları ve Türk Tabipleri Birliği görece basit önlemlerle bile engellenebilecek olan şiddet vakalarına karşı tahammüllerini çoktan kaybetmiştir” diye konuştu.
 
YASA TEKLİFİ HAYATA GEÇİRİLMELİ
Sağlıkta şiddetin kanıksanmasını kabul etmeyeceklerinin altını çizen Elitez, mücadeleyi sürdüreceklerini belirterek, “Sorunu ve çözüm yollarını ele almak için TBMM Başkanı ve Sağlık Bakanı ile acil görüşme talebimizi kamuoyu önünde kendilerine bir kez daha iletiyoruz. Şiddetin ve diğer sorunlarımızın çözümü için Sağlık Bakanlığı ile birlikte bir çalışma grubu oluşturulmasını ortak akla inanmanın ve meslek örgütlerini merkeze alan çağdaş demokrasi anlayışının bir gereği olarak görüyor ve bu talebimizi de yineliyoruz. Sağlıkta şiddetin engellenmesi için TBMM’ye sunduğumuz yasa teklifinin yeni yasama döneminde ivedilikle hayata geçirilmesini bekliyoruz” dedi.
 
Silahın sağlık kuruluşlarına bile kolayca sokulabilmesi karşısında başta kamu otoritesi olmak üzere silahlanmanın normal bir olgu gibi görülmesinin sosyal bir sorun olarak ele alınması gerektiğini kaydeden Elitez, bireysel silahlanmanın zaman kaybetmeden kontrol altına alınması gerektiğini de vurguladı.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Meme kanseri tedavisinde umut ... 453
Korumak için hala şansımız var... 436
'Çevreye karşı sorumluluğumuzu... 426
Babaların çocuk bakımına ayırd... 424
Gazişehir Süper Lig’de! 410
Türkyılmaz: 'Kumyaka eski güze... 404
Milli Takım'a moral oldu! 381
Mudanya'da 7'den 70'e satranç ... 380
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv