Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Güneş arabaları yarışıyor

08.10.2017 18:19 tarihinde yayınlandı 2148 defa okundu 0 defa yorumlandı
Güneş arabaları yarışıyor
Dünya Güneş Arabaları Yarışı, Avustralya’da başladı. Güneş enerjisiyle çalışan 42 araç 3 bin kilometrelik mesafede birinci gelmek için yarışacak. Yarışlara Türkiye’den de bir ekip katılıyor.
 
Avustralya'nın kuzeyinden güney kıyılarına dek sürecek Dünya Güneş Arabaları Yarışı başladı.
42 güneş enerjili aracın katıldığı yarış kuzeydeki Darwin kentinden başlayıp güneydeki Adelaide kentinde sona erecek. Araçlar 90 ile 100 kilometre hızla hareket edecek.
 
En hızlı süreye Japonya'nın Tokai Üniversitesi tarafından 2009 yılında ulaşılmıştı. Ekibe ait araç, kıtalar arası yarışı 29 saat 49 dakikada tamamlamıştı.


 
Belçika'dan Punch Powertrain ekibi ise cumartesi günkü deneme yarışlarında ortalama 83,4 kilometre hıza ulaşıp, 2,97 kilometreyi 2 dakika 3,8 saniyede tamamlayarak birinci olmuştu.
 
Ancak 2015 yılının şampiyonu Hollanda Delft Teknoloji Üniversitesi'nden Nuon'un da iyi bir şansa sahip olduğu düşünülüyor. Hollanda ekibinin direktörü Sarah Benninkbolt, "Bu yıl tüm araçlar çok farklı görünüyor ve tüm bildiğimiz iyi bir araca sahibiz. Son birkaç gündür çok iyi hareket ediyor ve kazanmak için her şeyi yapacağımıza güveniyoruz” dedi.
 
Uluslararası Güneş Enerjisi Federasyonu Direktörü Chris Selwood ise "Bu Bridgestone Dünya Güneş Arabaları Yarışı'nın 30'uncu yılı ve yarışmacılar bunun bir parçası olmak istiyor. Güneş ışığıyla çalışan aracın boyutu sınırlandırılmadan güneş panelinin boyutunun azaltılmasına yönelik yeni düzenlemelerin zorluğuyla mücadele edecekler” dedi.
 
Yarışa ABD, Japonya, Almanya, Şili, Hollanda, İngiltere, Malezya, Belçika, İsveç, İran, Güney Kore, Hindistan, Hong Kong, Güney Afrika, Polonya, Tayland, Türkiye, Kanada, Tayvan ve Avustralya gibi ülkelerin de aralarında bulunduğu ekipler katılıyor.
Kaynak : Deutsche Welle Türkçe

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Ölümlerde akciğer kanserinin r... 234
Sağlıksız dişler kanser riski! 232
2 milyar kişi temiz su içmiyor... 227
Dünya 11 milyar insanı besleye... 222
Nilüfer, Litvanya ve Yunanista... 216
Bursa’ya hizmetin siyaseti yok 209
Nilüfer Edebiyat Müzesi ödülle... 206
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv