Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Göynükbelenli Salih ve Blue Berry

Osman GÜRÇAY

07.06.2018 17:29 tarihinde yayınlandı 1022 defa okundu 0 defa yorumlandı
Göynükbelenli Salih ve Blue Berry
Bursa’da güzel şeyler olduğunda yaşama sevinciniz artıyor. Biraz gezince tarımda üretimin çeşitlendiğini gördüğünüzde, aklı rehber edinen Çiftçi Salih Arsil gibi insanlar sayesinde adına İNOVASYON denilen Frenkçe sıfatın sadece sanayi ve ticareti kapsamadığını anlıyorsunuz…

Bursa’nın Göynükbelen köyünde oturan Salih, yıllarını toprak altında madende çalışarak geçirdiği için güneş ışığının kıymetini çok biliyor.
 
O zor yılların ardından Uludağ’ın kuzey batısındaki cennet gibi konuşlanmış köyünde çilek, kiraz, patates, domates ekerek mahsullerini Tahtakale pazarında satıyor.
 
Dağ Köylerinde ekilecek arazi çok olmadığı için küçük üretici olarak kendi toplayan kendi satanlardan oluyor ama geldisi, gittisi, benzini, mazotu ve emeği ile tencerede pişirip kapağında yiyecek kadar bir şeyler kazanıyor.

Bir gün BŞB Tarımsal A.Ş. yetkilileri köye gelip dünyada adı Blue Berry (Mavi Yemiş) olan, bizde yaban mersini çeşidi olarak dağlarda yetişen mucize meyve fidanlarını anlatıyorlar. Köylüye fidanları bedelsiz destek olarak vereceklerini söylüyorlar. 


Göynükbelenli Salih anlatılanları can kulağı ile dinliyor. Blue Beryy fidesinin dikimi ve bakımının özen istediğini anlıyor. Dünya fiyatlarına bakıyor. Bir de Mavi Yemişin insan vücuduna olan yararlarını okuyunca bu işe giriyor ama Tarımsal A.Ş. yetkilisine; "Ben madenden geldim. Emek ve ürünün değerini iyi bilirim. Bedelsiz dağıtırsanız ben dahil kıymetini bilemeyiz. Bize fideleri para ile verin" diyor.

Göynükbelenli Salih artık Blue Berry üreticisi ve yılda bir tona yakın ürün topluyor ama artık Tahtakale’ye gitmiyor ve bir Bursa markası olan Özhan Market şubelerinde ürününü satışa sunuyor.

Göynükbelenli Salih gibiler arttıkça dağ bölgesinden kente göç durur ve birazda turizm farkındalığı yaratacak olanlarla birlikte bölgeyi ayağa kaldırır.
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Tatil müzede güzel 590
İşte ZTK Çeyrek Final kuraları 579
Öfkeli ve hüzünlü şarkı sözler... 568
Fidanlar yeşil Bursa için topr... 561
Türkyılmaz'dan çocuklara buz p... 560
UNICEF'ten çocuklar için yardı... 556
Alışveriş çantaları Büyükşehir... 556
Okyanustan eve suyun serüveni 554
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv