Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Gölyazı’ya Açıkhava Müzesi

22.08.2018 00:22 tarihinde yayınlandı 147 defa okundu 0 defa yorumlandı
Gölyazı’ya Açıkhava Müzesi
Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Nilüfer Belediyesi’nin 2016 yılından bu yana Gölyazı’da gerçekleştirdiği nekropol kurtarma kazılarında ortaya çıkan bulguların sergilenmesi ve korunması amacıyla projelendirdiği Gölyazı Açıkhava Müzesi’ne onay verdi. 
 
Nilüfer Belediyesi’nin, 2600 yıllık geçmişi bulunan Gölyazı’nın tarihini gün yüzüne çıkarmak amacıyla gerçekleştirdiği nekropol alanı kurtarma kazılarında çalışmalar tamamlandı. Bursa Müze Müdürlüğü ve Uludağ Üniversitesi işbirliğiyle 2016 yılında başlatılan ve “Apollonia ad Rhyndacum Nekropol Alanı Koruma Projesi” kapsamında yürütülen kazı çalışmaları sonucunda, çok sayıda mezar, dönemin yaşam, ticaret ve dini inançlarına ait önemli bulgular elde edildi. 

Nilüfer Belediyesi, kazı çalışmaları sürecinde düzenlediği uluslararası sempozyum ve çalıştaylardan elde edilen bildirgeler ile araştırma sonuçlarını, kaynak niteliği taşıyan bir kitapta bir araya getirirken, bir sevindirici haber de Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan geldi. Kurul, kazılardan elde edilen bulguların korunup, sergilenmesi amacıyla Nilüfer Belediyesi tarafından projelendirilen Gölyazı Açıkhava Müzesi’ne onay verdi. 

Gerekli güvenlik önlemlerinin alınarak, koruma önceliğinin ön planda tutulduğu Gölyazı Açıkhava Müzesi projesinde düzenlemeler, alanın doğal bitki örtüsü ve toprak yapısı bozulmayacak şekilde yapılacak. Arkeolojik ve doğal çevre ile uyumlu şekilde tasarlanan proje sayesinde, Gölyazı’nın tüm kültürel değerleri ile öğeleri de korunacak. Proje hayata geçirildiğinde Gölyazı Açıkhava Müzesi’ni gezecek olan ziyaretçiler, bölgede varlığını sürdürmüş geçmiş uygarlıklara ait tüm buluntulara belli bir kurgu dahilinde ulaşabilecek ve tabelalar ile en ince ayrıntıya kadar bilgilendirilecek. 

BOZBEY: GÖLYAZI ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GELECEK
Gölyazı’daki nekropol kurtarma kazı çalışmalarının büyük bir titizlikle yapılarak çok önemli bulgulara ulaştıklarını belirten Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, emeği geçen herkese teşekkür etti. Başkan Bozbey, “Bize düşen en büyük görev, ortaya çıkan bu tarihi eserleri korumak, kollamak ve gelecek kuşaklara aktarmak” dedi.
Gölyazı’nın geleceğini şekillendirecek çalışmalara imza attıklarını ifade eden Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Gölyazı artık, tarihi ve doğal güzellikleriyle sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da gözde mekanları arasında yer alıyor. Nilüfer Belediyesi olarak bunun bilincindeyiz ve çalışmalarımızı, bu yönde yapıyoruz. Açıkhava Müzesi projemizi hayata geçirdiğimizde, Gölyazı çekim merkezi haline gelecek” dedi.
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Teracity'den OSB'ler için yerl... 577
Büyükşehir Aktaş'a emanet! 505
Erdem seçim zaferi kutladı 490
Bozbey: 'Oyunuz bize emanet' 480
BUDO İskeles'ni yargı Mudanya ... 478
Benzine büyük zam! 466
Aşırı sıcak çay içmek kanser r... 462
Valilikten meteorolojik uyarı! 453
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv