Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Giderek daha da yaşlanıyoruz!

22.02.2017 22:32 tarihinde yayınlandı 5535 defa okundu 0 defa yorumlandı
Giderek daha da yaşlanıyoruz!
Son yapılan araştırmalar, ortalama yaşam süresi beklentisinin 90 yıla kadar çıkacağını gösteriyor. Kadın ve erkek arasındaki yaşam süresi farkı da kapanacak. Türkiye’de ise beklenen yaşam süresi daha düşük seviyede.
 
Henüz bu yüzyılın başında yapılan tahminlerde, modern endüstri toplumlarında ortalama yaşam süresinin 90 yılı bulmasına şüpheyle yaklaşılıyordu. Ancak Londra’daki Imperial College bünyesinde bu konuda yapılan son araştırma, bunun 2030’lu yıllarda mümkün olabileceğini ortaya koydu.

Vasilis Kontis başkanlığındaki bir ekip, 35 ülkeden topladıkları verileri analiz ederek gerçekleştirdikleri araştırmanın sonuçlarını “The Lancet” adlı İngiliz tıp dergisinde yayınladı. Dünya Sağlık Örgütü’nün, söz konusunu ülkelerdeki doğum ve ölümlere dair istatistikî verileri baz alınarak yapılan arştırmada ilginç sonuçlara ulaşıldı. Buna göre, erkeklerde ortamala yaşam süresi beklentisinin artma ihtimali yüzde 85, kadınlarda ise yüzde 65 olarak hesaplandı.
 
Kadın-erkek arasındaki fark kapanacak
Ancak beklenen ortalama yaşam sürelerinde bölgesel farklılıklar da görülecek. Örneğin Güney Kore’de bir kadının 90 yıldan fazla yaşama ihtimali yüzde 57 dolayında. Fransa, İspanya ve Japonya’da da giderek daha fazla kadının bu yaşam süresine ulaşması bekleniyor. Almanya’da da ortalama yaşam süresinin artacağı hesaplandı. Buna göre 2030 yılında kadınlar ortalama 86 yaşına kadar yaşayacak. Bu, mevcut ortalamının üç yıl üzerine çıkılması anlamına geliyor.

Araştırmanın bir başka çarpıcı sonucu da erkeklerin, kadınların ortalama ömürlerine biraz daha yaklaşacak olmaları. Yine Almanya’da halen 78 olan ortalama erkek ömrünün, 2030 yılında dört yıl daha artarak 82’ye çıkması bekleniyor.

Erkeklerin nispeten erken ölmesinin en önemli nedenleri arasında, daha fazla ölümcül kazaya karışmaları ve sigara gibi sağlığa zararlı alışkanlara daha fazla sahip olmaları gösteriliyor. Bu alışkanlıklar sonucu erkeklerin akciğer kanseri ile kalp ve dolaşım sistemi rahatsızlıkları gibi ölümcül hastalıklara yakalanma riski daha da artıyor.
 
Araştırma ekibinden Majid Ezzati, ortalama yaşam süresi beklentisindeki artışın, sağlık sistemindeki iyileştirmelerle de doğru orantılı olduğunu söyledi. Ezzati, giderek daha uzun süre yaşayan insanların ihtiyaçlarına cevap verecek önlemlerin, siyasetçiler tarafından şimdiden alınmasının da büyük önem taşıdığını vurguladı.

Türkiye'de durum
Türkiye'de ise orta vadede, endüstri ülkelerindeki ortalama yaşam sürelerine ulaşılması beklenmiyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun geçen yılın ekim ayında açıkladığı verilere göre, doğuşta beklenen yaşam süresi Türkiye geneli için toplamda 78 olarak açıklandı. Kadınların ortalama ömrü 80,7 yıl olarak hesaplanırken, erkeklerde ise bu süre 75,3 yılda kalıyor.
Kaynak : © Deutsche Welle Türkçe

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Bursa'ya yeni Emniyet Müdürü 169
Şehitler diyarına görkemli anı... 156
Verilerde güvenlik açığı! 156
Bursa Tekstili Premiere Vision... 155
Paris'te Bursa rüzgarı... 154
Sahil işgaline geçit yok 154
Bursa’da sürücülere ‘Yayaya Sa... 152
Her 11 saniyede bir anne ya da... 152
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv