Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Genetikleri değiştirilmiş ilk bebekler doğdu

26.11.2018 22:43 tarihinde yayınlandı 495 defa okundu 0 defa yorumlandı
Genetikleri değiştirilmiş ilk bebekler doğdu
Dünyanın genetiği değiştirilmiş ilk bebeklerinin doğduğu iddia edildi. İddianın sahibi Çinli bir araştırmacı. Amerikan haber ajansı AP’nin haberine göre, Çin’in Şenzen kentinden He Jiankui, bu ay dünyaya gelen ikiz kız bebeklerin DNA’sını “yeni ve güçlü” bir yöntemle değiştirdiğini öne sürdü.
 
İddia doğruysa bilim ve etik konularında önemli bir sıçrama olacak.
 
Amerikalı bir bilimadamı da, Çin’deki çalışmada rol aldığını söyledi. Bu tür genle oynama deneyleri Amerika’da yasak, gerekçesi de DNA değişikliklerinin gelecek nesillere aktarılabilmesi ve diğer genlere zarar verme riski.
 
Çok sayıda bilimadamı da bu tip çalışmaların güvenli olmadığı ve büyük riskler taşıdığı görüşünde. Bazı uzmanlar da Çin’deki çalışmaya ilişkin haberi “insani deneyi” olarak niteledi.
 
 
He Jiankui, tüp bebek tedavileri sırasında yedi çiftin embriyolarını değiştirdiğini ve şu ana kadar bunlardan birinin hamilelikle sonuçlandığını belirtti. He, amacının kalıtsal bir hastalığı tedavi etmek ya da önlemek değil, çok az kişinin doğal olarak sahip olduğu bir yetenek olan AIDS virüsü HIV’ye karşı vücuda bağışıklık kazandırmak olduğunu kaydetti.
 
He, deneye dahil olan çiftlerin kimliklerinin gizli tutulmasını istediğini ve röportaj vermek de istemediklerini söyledi. Çinli araştırmacı, bu kişilerin nerede yaşadıkları ve deneyin nerede yapıldığı konusunda da bilgi vermedi.
 
İddia henüz bağımsız kaynaklarca doğrulanmazken, diğer uzmanlarca incelenip doğrulanmasını gerektiren bir dergide de yayımlanmadı. He, çalışmayı Hong Kong’ta genetik tasarım konusunda yarın başlayacak bir uluslararası konferansın düzenleyicilerinden birine ve öncesinde de AP ajansına verdiği özel mülakatta açıkladı.
Kaynak : VOA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Ay küçülüyor! 428
'Oyuncularımıza güveniyorum' 420
Turgay Erdem’den Rektör Kılavu... 420
İşsizlik rakamları açıklandı! 417
Spor Şenlikleri geleneksel oyu... 413
Engelli gençlere asker kınası ... 413
Ulaşım 19 Mayıs’ta ücretsiz! 403
Yeni doğan her yedi bebekten b... 400
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv