Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Gazze'de 2 Filistinli yaşamını yitirdi

30.03.2019 19:01 tarihinde yayınlandı 666 defa okundu 0 defa yorumlandı
Gazze'de 2 Filistinli yaşamını yitirdi
İsrail askerlerinin Filistinlilerin Gazze Şeridi'nde düzenlediği "Büyük Dönüş ve Toprak Yürüyüşü" gösterilerine müdahale etmesi sonucu iki Filistinli öldü, en az 99 kişi ise yaralandı.
 
Filistinlilerin Hamas'ın çağrısıyla Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki sınırda düzenlediği "Büyük Dönüş ve Toprak Yürüyüşü" adlı protesto eylemine on binlerce kişi katıldı. Filistin Sağlık Bakanlığı İsrail Ordusu'nun eyleme müdahale etmesi sonucu 17 ve 20 yaşlarında iki Filistinli'nin hayatını kaybettiğini, en az 99 kişinin ise yaralandığını açıkladı. Yaralananlardan 10 kişinin silahla yaralandığı belirtildi.
 
İsrail ordusundan yapılan açıklamada yaklaşık 40 bin kişinin, yüksek güvenlik önlemleriyle korunan sınır bölgesinde toplandığı ve ordunun "taşkınlık yapan kişilere karşı önlem aldığı" bildirildi. Bölgede görev yapan muhabirlerin bildirdiğine göre Filistinli eylemciler sınırın diğer tarafındaki İsrailli askerlere taş atarak, otomobil lastiklerini ateşe verdi. İsrail Ordusu'nun göstericileri sınırdan uzak tutmak için göz yaşartıcı gaz kullandığı belirtiliyor.
 
Mısır arabulucu
 
Mısır İsrail ile Filistinliler arasındaki gerilimi azaltmak için arabuluculuk yapıyor. Mısır’dan gelen bir güvenlik delegasyonu, şiddet olaylarının geçen yıl olduğu gibi haftalarca sürecek bir boyuta ulaşmaması ve daha fazla kişinin ölmemesi için Gazze'de temaslarda bulunuyor. İlki 30 Mart 2018 tarihinde yapılan ve haftalarca devam eden "Büyük Dönüş Yürüyüşü" adı altında düzenlenen gösterilerde en az 258 Filistinli ile iki İsrail askeri hayatını kaybetmişti.
 
1976'dan bugüne toprak meselesi
 
Gösterileri izleyen gazetecilerin geçtikleri haberlerde eylemlere katılan Filistinlilerin sonuna kadar mücadele etmeye kararlı olduklarını dile getirdikleri bilgisine yer verildi. Filistinliler her yıl 30 Mart tarihinde "Toprak Günü" adı altında protesto eylemleri ve çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyor. Söz konusu gün, 1976'da topraklarına el konulmasını protesto eden altı Filistinli göstericinin İsrail güvenlik güçlerince öldürülmesinin yıldönümü. Filistinlilerin her yıl bu tarihte başlattığı eylemler, "Felaket" günü olarak anılan 15 Mayıs'a, yani İsrail devletinin kurulduğu günün yıl dönümüne kadar devam ediyor.
Kaynak : Deutsche Welle Türkçe

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Helikopter uçak ile çarpıştı! 248
Baro Başkanı Altun: 'Selam ols... 241
24 saatte 6 şehit! 238
Huzurevinde mutlu yıllar 224
‘Siyah İnci’ dalında kaldı 223
Osmangazi’de trafik düzenlemes... 222
Tower Plaza’da sona doğru 221
Efsane kaptanın milli forması ... 216
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv