Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Ganire Paşayeva: 'Hocalı'da yapılanlar soykırımdır'

Ali Eşref UZUNDERE

18.02.2018 11:04 tarihinde yayınlandı 3827 defa okundu 0 defa yorumlandı
Ganire Paşayeva: 'Hocalı'da yapılanlar soykırımdır'
AZERBAYCAN MİLLETVEKİLİ GANİRE PAŞAYEVA: "HOCALI’DA YAPILANLAR KATLİAM DEĞİL,  SOYKIRIMDIR, LÜTFEN KATLİAM KELİMESİNİ KULLANMAYIN..."
 
Azerbaycan Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Üyesi Ganire Paşayeva, Hocalı Soykırımı’nın 26. Yıldönümü nedeniyle geldiği Bursa’da iki ayrı yerde konferans verdi. Paşayeva, Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz Kültür merkezinde üniversite öğrencilerine yönelik verdiği konferansta, 26 yıl önce Azerbaycan’ın dağlık Karabağ bölgesinde bulunan HOCALI kasabasının Rus 366. Motorize Alayının desteğindeki Ermenistan silahlı kuvvetlerince yeryüzü haritasından silindiğini belirterek, Gençlere seslenerek; “Hocalı sözde medeni hümanist, demokrasi ve insan hakları havarisi dünya devletlerinin gözleri önünde yeryüzünden silindi. Hocalı’da yapılanlar için lütfen katliam kelimesini kullanmayın. Hocalı’da yapılanlar katliam değil, bunun direkt adı SOYKIRIMDIR” dedi. 

Paşayeva konuşmasında, Hocalı’da “SOYKIRIMI” gerçekleştirenlerin, aradan 26 yıl geçmesine rağmen halen yargılanmadıklarını belirterek, Soykırımın sorumlularının bu gün rahatça yaşayarak Ermenistan’ı yönettiklerini, söyledi. 


BEN KIŞ MEVSİMİNİ HİÇ SEVMEM...
Konferansında, "Ben, 26 yıldır kış hiç sevmem. Çünkü 26 yıldır ben, sıcak evimde bile üşüyorum. ”Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, “Ben gerçekten yılın 365 günü üşümeyi içimde hissediyorum. Çünkü 26 yıl önce Hocalı'da donan çocuklar, anne ve babalar, o soykırımdan kurtulmak için üzerine hiçbir şey almadan yalın ayak başı açık canını kurtarmak için kaçan ve kaçarken de arkadan kurşunlanan, Şubat ayının soğuğunda donan ve alcıktan hayatlarını kaybettiler. Maalesef bu kadar silahsız savunmasız sivil insan, kadın ve çocuğun acımasızca soykırıma tabi tutulmasına Birleşmiş Milletler teşkilatı, İnsan Hakları savunucuları 26 yıldır yeteri duyarlılığı göstermediler" diye yakındı.

Hocalı’da insanlık suçu soykırımın, dünyanın gözü önünde gerçekleştiğini vurgulayan Paşeyeva,"O kentte bugün hiçbir şey yok. O kentte insanların çoğu Ermeniler tarafından öldürüldü. 'İnsan hakları' diye konuşmalar yapan, güzel nutuklar atan Batı, Uluslararası kurumlar, Birleşmiş Milletler, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Avrupa Konseyi ve diğerleri, maalesef; Ermenistan'ın yaptığı soykırıma, adalet karşısında cevap vermesi için hiçbir şey yapmadı. Hocalı’da yaptığı soykırımın yanı sıra Azerbaycan'ın topraklarının yüzde 20'sini işgal etti. Hocalı'da yapılanlar için lütfen 'katliam' sözünü kullanmayın. Bu, bir katliam değildir, bunun direkt adı soykırımdır. Bunu kabul ettirmek için çok çalışıp güçlü olmak zorundayız. Biz bir millet iki devletiz. Türkiye’nin güçlü olması Azerbaycan’ın güçlü olması, Azerbaycan’ın güçlü olması Türkiye’nin güçlü olması demektir. Bunun için daha çok çalışmak ve gülcü olmak zorunluluğumuz vardır” diye konuştu. 
 
Konuşmanın ardından U.Ü.Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce, Paşayeva'ya Bursa’nın simgesi olan Yeşil Türbe’nin çiniden bir maketini sunarken, Azerbaycan Kültür Derneği Bursa Başkanı Handan Askeran Ton da bir buket çiçek sundu.

Azerbaycan milletvekili Ganice Paşayeva konferansından sonra Ü.Ü. Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulçay, Bursa Valisi İzzettin Küçük ve Bursa Büyükşehir belediye başkanı Alinur Aktaş'ı Makamında ziyaret etti.

“TÜRK BİRLİĞİ YA KURULACAK YA KURULACAK”
Paşayeva, yatsı namazından sonra’da Bursa Birlik Vakfı şubesince Merve Camii Konferans salonunda organize edilen toplantıya da katıldı. Burada da davetlilere, Türk ve İslam dünyasının “Hocalı Soykırımına” bakışlarını anlatan Paşayeva,  “Vatan“ kavramı üzerinde durdu. Büyük Türk mütefekkiri Ziya Gökalp’ın “Vatan ne Türkiye'dir, ne de Türklere Türkistan/ Vatan Bir müebbet ülkesidir TURAN” dizelerini hatırlatarak şunları kaydetti:
“Cihangir bir millet olarak biz Türklerin kızıl elması elbette Turandır! Turan ülküsüne sahip her bir Türk’ün 21. Yüzyıldaki en büyük derdi ise Turan illerinde; Türkistan, Ahıska, Dağlık Karabağ, Kırım, Kerkük, Türkmendağı, gibi bölgelerde sırf Türk oldukları için katliama uğrayan, yerinden yurdundan sürülen insanlarımızın dertleri ağrıları acılarıdır. Pek çok insan ‘Turan’ denildiğinde saatlerce konuşur. Ama fikriyattın eyleme geçemesi gereklidir. Türk gençlerine Turan ülküsünü aşılamak için büyük gayret sarf edilmelidir”
 
Konuşmasında, Türk dünyasının gençlerinin, Türk dünyasını çok iyi tanımalarını, dünyanın farklı noktalarında soydaşlarının yaşadıkları açıları içinde hissetmesi gerektiğini anlatan Ganire Paşayeva, “Türk Dünyası birliği ya kurulacak ya kurulacak.  Bu birlik kurulursa Türk dünyası güçlü olur. Yaşanan açılar yaşanmaz, Türk yurtları işgal edilmez” diye konuştu. 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Vaka sayısı 5 milyon 999 bin 2926
4.515 vefat var, vaka 163.103 2688
Pandemi nedeniyle çocuk ölümle... 305
Hastalıklar ellerimizde! 244
İFSAD üyesi 26 fotoğrafçıdan t... 221
TFF'den kesin karar! 217
İşte 'Normalleşme' kararları! 214
Pulitzer ödülleri sahiplerini ... 205
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv