Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Felç sonrası bunama riski!

23.10.2018 22:32 tarihinde yayınlandı 2293 defa okundu 0 defa yorumlandı
Felç sonrası bunama riski!
Beyin ve kalbi besleyen ana damarlarda biriken yağ ve plakların sebep olduğu pıhtı atma, felce yol açıyor. Ancak bu vahim hastalığı başka rahatsızlıklar da takip edebiliyor. Bunların başında da demans (bunama) geliyor.
 
"Bir insanın ne kadar sık felç geçirirse, vasküler demansa yakalanma riski o kadar artar.” Bielefeld’deki Protestan Bethel Hastanesi nörologlarından Prof. Wolf-Rüdiger Schäbitz bu saptamayı yapıyor. "Damar hastalığına bağlı bunama sendromu” anlamındaki vasküler demans, beyindeki kan dolaşımı bozukluğundan dolayı beyin dokularının hasar görmesi ve ölmesiyle ortaya çıkıyor. Bu aynı zamanda, Alzheimer tipi demanstan sonra en sık görülen demans türü.
 
Pıhtı atması sonucu oluşan felçten sonra ortaya çıkan hafıza sorunları, bilişsel sınırlamalar ya da konsantrasyon zorlukları, vasküler demansın en önemli belirtileri arasında sayılıyor. 
 
İnme üstüne inme
Almanya’da her yıl ortalama 260 bin kişi pıhtı atması sonucu felç geçiriyor. Çoğu kez de vücuttaki hasar felçle sınırlı kalmıyor.
 
Prof. Schäbnitz, "Bu en iyi şekilde tıbbî tedavi görenler için de geçerli. Felç geçirdikten sonra yeniden pıhtı atması hiç de nadir görülen bir durum değil. Bunun akabinde demans oluşma riski de artıyor. İlk kez inme inen bir hastanın bunama riski yüzde 10 seviyesindeyken, birkaç kez felç geçirende bu ihtimal yüzde 40’lara kadar çıkıyor” diyor.
 
Bunama değince çoğu kişinin aklına hemen Alzheimer geliyor ve hastalığın yavaş yavaş ilerlediği sanılıyor. “Morbus Alzheimer” tipi vakalarda bu gerçekten de doğru. Ancak inme sonrası ortaya çıkan vasküler demans vakalarında bariz farklar söz konusu.
 
Vasküler demansta beynin belirli bölümleri etkileniyor. Bunlar genelde belirli işlevlerden sorumlu spesifik birimler. Alzheimer’de ise beynin tümü rahatsızlıktan muzdarip oluyor.
Kaynak : Deutsche Welle Türkçe

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Vaka sayısı 5 milyon 936 bin 2832
4.461 vefat var, vaka 160.979 2591
Hastalıklar ellerimizde! 234
5 milyondan fazla çocuk tehlik... 212
İşte 'Normalleşme' kararları! 205
Pandemi nedeniyle çocuk ölümle... 202
TFF'den kesin karar! 197
İFSAD üyesi 26 fotoğrafçıdan t... 194
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv