Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Fed'den faiz artışı!

27.09.2018 16:06 tarihinde yayınlandı 881 defa okundu 0 defa yorumlandı
Fed'den faiz artışı!
ABD Merkez Bankası (Fed) beklendiği gibi politika faizini 25 baz puan yükseltti. Fed ABD ekonomisinin en az üç yıl daha büyümeyi sürdüreceğini öngördü.
 
Para politikasını sıkılaştırma planında değişiklik yapmayan ABD Merkez Bankası (Fed), dün gece açıkladığı para politikası kararına göre politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 2-2,25 aralığına yükseltti.
 
ABD merkez bankasının karar metni "destekleyici" para politikası döneminin de sonuna gelindiğini gösterdi. Fed Aralık ayında bir faiz artışı daha öngörürken, gelecek yıl üç, 2020'de ise bir artış yapmayı planlıyor.
 
Büyüme beklentileri
ABD ekonomisinin bu yıl beklentilerin üzerinde yüzde 3,1 büyüyeceğini ve en az üç yıl daha ılımlı bir şekilde büyümeye devam edeceğini tahmin eden Fed, bu esnada düşük işsizlik oranının korunacağını ve enflasyonun yüzde 2 olan hedefe yakın seyredeceğini öngörüyor. 
 
Fed son yıllardaki vergi kesintileri ve hükümetin harcamalarının etkisinin azalmasıyla gayri safi yurtiçi hasıla büyümesinin gelecek yıl yüzde 2,5, 2020'de yüzde 2 ve 2021'de de yüzde 1,8'e gerileyeceğini öngörüyor.
 
Enflasyonun önümüzdeki üç yıl içinde yüzde 2 civarında seyredeceğini tahmin eden Fed, işsizlik oranının ise gelecek yıl yüzde 3,5'e düşmesi ve 2020'de bu civarda kalması ve 2021'de de hafif yükselmesini bekliyor.
 
İşsizlik oranı şu anda yüzde 3,9'da bulunuyor. Bu faiz artırımı bu yılın üçüncü ve son sekiz çeyreğin ise yedinci artırımı oldu.
Kaynak : Deutsche Welle Türkçe

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Ölümlerde akciğer kanserinin r... 234
Sağlıksız dişler kanser riski! 232
2 milyar kişi temiz su içmiyor... 227
Dünya 11 milyar insanı besleye... 222
Nilüfer, Litvanya ve Yunanista... 216
Bursa’ya hizmetin siyaseti yok 209
Nilüfer Edebiyat Müzesi ödülle... 206
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv