Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Erdem'den 'Çalışan Gazeteciler Bayramı' mesajı

10.01.2020 16:50 tarihinde yayınlandı 86 defa okundu 0 defa yorumlandı
Erdem'den 'Çalışan Gazeteciler Bayramı' mesajı
Değerli basın emekçileri,
 
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı’nın “bayram” olmaktan çıktığı bir dönemde, basın emekçileriyle paylaşabileceğimiz tek şey umut ve dayanışma.

Hep “toplumun aynası” dediğimiz basına baktığımızda; ekonomik krizi, işsizliği ve demokrasiyle bağdaşmayacak uygulamaları görüyoruz. Aynada gördüklerimiz ve ülkenin tamamında gördüğümüz gerçekler ne yazık ki umut vermiyor.

Basın 59 yıl önce bayram olarak kutladığı bugünü “dayanışma günü”ne çevirmişse bunun ardındaki yakıcı gerçekleri görmemezlikten gelemeyiz. 
Basın sektöründe işsizlik çığ gibi büyüyor, bugün bırakın bayram kutlamayı sadece “çalışan gazeteci” olmak bile zor elde edilen bir durum… Çalışma koşulları her geçen gün kötüleşiyor. Oysa 10 Ocak tarihinin çok anlamlı bir geçmişi var… Hatırlayalım…

59 yıl önce 10 Ocak’ta basın emekçilerine önemli haklar kazandıran ve çalışma koşullarını iyileştiren 212 sayılı yasa yürürlüğe girdiğinde, 9 gazete patronu 3 gün boykot kararı alıp gazetelerini çıkarmamıştı. Haklarına sahip çıkan basın emekçileri ise boykot süresince çalışıp kendileri 3 gün boyunca “Basın” adını verdikleri bir gazete çıkardılar. İşte bu dayanışma ve bu sağlam duruşun yarattığı toplumsal hava, gazete sahiplerinin direnişini kırdı ve 212 sayılı yasa böylece yürürlüğe girdi. Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın bir sonucu olarak ortaya çıktı. 

Ancak geçen 59 yılda ülkedeki demokrasi ortamının aldığı yaralar elbette basın sektöründen de çok şey götürdü ve ne yazık ki bayramların yerini dayanışma günleri aldı.

Bugün ülkemiz, emeğin, demokrasinin ve fikir özgürlüğünün büyük baskılar altında kaldığı bir dönemden geçerken, 10 Ocak’ları “bayram” yapan o “dayanışmanın gücünü” hatırlamak gerek.

Dayanışma varsa, umut da her zaman var olacak. 

Basın emekçileriyle her zaman dayanışma içinde olacağımızı belirtir, 10 Ocak’ların yeniden “bayram” olacağı günleri de hep birlikte kutlamayı dilerim…

Sevgi ve saygıyla…

Turgay Erdem
Nilüfer Belediye Başkanı

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Vaka sayısı 20 milyon 956 bin 5888
5.934 vefat var, vaka 246.861 5452
Mimarlar soruyor: 'Yeşil mi Bu... 265
DSÖ: 'Koronavirüs aşısı 2021 o... 242
Hakkari'den acı haber! 230
Timsah turu zora soktu! 229
Kılıçdaroğlu yeniden başkan... 224
Lozan Antlaşması'nın 97. yılı 224
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv