Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Endonezya’da deprem!

29.09.2018 21:54 tarihinde yayınlandı 576 defa okundu 0 defa yorumlandı
Endonezya’da deprem!
Endonezya’nın Sulawesi Adası’nda meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki deprem ve tsunami sonucu en az 384 kişinin öldüğü bildirildi. Bölgede ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.
 
Endonezya’nın Sulawesi Adası'nda meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında oluşan tsunami sonucu en az 384 kişi yaşamını yitirdi. Endenozya Afet Önleme Kurumu sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, en az 29 kişinin kayıp olduğu, 500'den fazla kişinin de yaralandığı belirtildi. Sözcü, deprem ve tsunami sonucu çok sayıda konut, hastane, alışveriş merkezi ve otelin yıkıldığını açıkladı.
 
Endonezya'nın en büyük adalarından biri olan Sulawesi Cuma günü iki depremle sarsıldı. 5,9 büyüklüğündeki ilk depremin ardından 7,4 büyüklüğünde ikinci bir deprem meydana geldiği bildirildi. Depremler sonucu oluşan tsunamide, yüksekliği altı metreye varan dalgalarının adanın batı kıyılarında etkili olduğu aktarıldı.
 
Yetkililer, ölü sayısının artmasından kaygı duyuyor. Sadece kıyı kenti Palu'daki ölü ve yaralılara ulaşıldığı, adanın batı kıyılarındaki bir çok kente henüz ulaşılamadığı belirtildi. Palu'da deprem ve tsunami sonucu bir otoyol köprüsünün yıkıldığı, adada ulaşımın yanı sıra iletişimde aksaklıklar yaşandığı bildirildi. Bu nedenle felaketin boyutlarının önümüzdeki günlerde daha iyi anlaşılacağı tahmin ediliyor.
 
İkinci depremin merkezinin Palu'nun yaklaşık 80 kilometre kuzeyinde, denizin yaklaşık 10 kilometre altında olduğu belirlendi.
 
Yaklaşık 260 milyon nüfusu bulunan Endonezya, Pasifik Okyanusu'ndaki en kalabalık ülkelerden birini oluşturuyor. Jeolojik olarak son derece aktif bir bölgede yer alan Endonezya sıklıkla depremlerle sarsılıyor. Yazın Lombok Adası'nda meydana gelen depremde 500'den fazla kişi yaşamını yitirmişti.
Kaynak : Deutsche Welle Türkçe
Anahtar Kelimeler : Endonezya, Sulawesi, deprem, tsunami

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Tatlıoğlu: 'Hizmetin farzı niy... 453
Hakkari'den acı haber! 452
MOZAİK 35 yıl sonra aynı kadro... 402
Mudanya'nın 'Kültür Mozaiği' k... 352
Osmangazi'de su kesintisi! 305
Samet Aybaba: 'Bizim için eşik... 296
Yeni Bursa Valisi Yakup Canbol... 290
Biraseverlere kötü haber! 289
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv