Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Emirsultan-Heykel arasında nostaljik bir gezinti

30.09.2020 14:24 tarihinde yayınlandı 222 defa okundu 0 defa yorumlandı
Emirsultan-Heykel arasında nostaljik bir gezinti
Ekrem Hayri Peker, 02/10/1954 tarihinde Mustafakemalpaşa’da doğdu. Anadolu Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü bitirdi. Evli iki çocuklu.

30 yıldır tekstil sektöründe çalıştı. TUBİTAK veri tabanına kayıtlı, “Teknoloji tabanlı Başlangıç Firmalarına Özel İş Geliştirme” mentörü ve C Grubu iş Güvenliği uzmanıdır. Dört yıl Özbekistan’da bulundu. Gözlemlerini ve Anadolu’yla bağlarını kitaplaştırdı.

Tekstil Teknik Dergisi, Konfeksiyon Teknik, Kimya Dergisi, Tekstil Endüstri ve İran’da yayınlanan Nassaji Emrouz dergilerinin yazı kurulu üyesi.

Ekonomik Durum gazetesi yazarıdır. Ev Tekstili, Kauçuk Dergisi, Örme Dünyası, Türkchem dergilerinde makaleleri yayımlanmıştır.


Ekrem Hayri Peker
 
Bursa’daki Yeni Marmara, Meydan ve Kent gibi yerel gazetelerde; Bursa’da Yaşam, Bursa Günlüğü, Bursa Araştırmaları Vakfı dergisi, Şehrengiz, Güney Marmara, Patikalar, Pusula, PERSPEKTİF, HOSAB dergilerinde ve TUGİK-TOSYÖV-ALTIN MİRAS gibi kuruluşların sitelerinde çeşitli makaleleri yayınlanmıştır. 

Nano kimyasalların tekstil materyallerine uygulamalar konusunda üniversitelerde konferanslar verdi. İngiltere ve Pakistan’daki üniversitelerin düzenlendiği sempozyumlara çağrıldı. Gönderdiği bildiriler kabul edildi.

Mesleki bilgilerini kitaplaştırdı. Tekstilcinin El Kitabı, Tekstil el Kitabı, Tekstile Giriş, Tekstilciler İçin Baskı el Kitabı ve Örme El Kitabı adlarında beş kitap yazdı.

İflah olmaz bir tarih okuru. Okuduklarını mühendis gözüyle incelediklerini yazıya dökmeye başladı. Çalışmalarını Teşkilat-ı Mahsusa’dan Kuşçubaşı Hacı Sami Bey, Anadolu’dan Kafkasya’ya Zekeriya Efendi Özbek Mektupları, İnegöl’de Nostaljik Bir Gezinti ve Yeşim Taşı Ön Türk Tarihinden ve Türk Tarihinden Kesitler ve Yeni Bir Cihan İmparatorluğu Kurma Mücadelesi TEŞKİLAT-I MAHSUSA adıyla yayınlandı.

Son olarak 1960-1980 yılları arası Bursa’yı anlattığı Emirsultan-Heykel arasında Nostaljik Bir Gezinti kitabı yayımlanmıştır.

Ayrıca Tekstile Giriş, Zeus’un İzinde, Özbek Mektupları, Kendi İşletme Dilini Yaratmak, Yeşim Taşı Tarih Türklerle Başlar ve Bursa Sinemaları adında altı kitabı dijital kitabı yayınlanmıştır.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Vaka sayısı 41 milyon 798 bin 8799
9.584 vefat var, vaka 355.528 7973
Yıldırım’ın yeni yaşam alanı a... 275
Nihat Özyardımcı Sigara Bırakm... 250
Bursa'da taksi ve dolmuşa zam! 239
Seyahatlerde HES Kodu uygulama... 238
Nobel Tıp Ödülünü bu yıl üç bi... 235
Nilüfer hentbolda da lige gali... 229
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv