Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Elektronik sigara yayılıyor!

10.11.2019 20:51 tarihinde yayınlandı 126 defa okundu 0 defa yorumlandı
Elektronik sigara yayılıyor!
Amerika’da yapılan bir araştırma son 30 günde lise öğrencilerinden 4’ünün, ortaokul öğrencilerinden de 10’da birinin elektronik sigara içtiğini ortaya koydu.
 
İki ayrı araştırmanın sonuçları Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde yayınlandı.
 
Araştırmalardan bir tanesi, 2019 Ulusal Gençlik Sigara Araştırması adını taşıyor, Gıda ve İlaç Dairesi tarafından yapılan araştırma 5.3 milyon genç Amerikalı’nın elektronik sigarayı sürekli içtiğini ortaya koydu. Bu rakam geçen yıl 3.6 milyon olmuştu.
 
Çalışma, eyalet ve federal düzeyde genç yaştakilerin elektronik sigara içmemesini sağlamak amacıyla yürütülen çalışmaların yetersiz olduğunu vurguluyor.
 
Mentol ve nane dışında tatlandırılmış elektronik ürünlerle,18 yaşından küçüklere elektronik sigara satışının yasaklanmasına rağmen bu türürünleri kullananlar da artış olduğu dikkat çekiyor.
 
Çalışmaya göre lise öğrencilerinin yaklaşık yüzde 60’ı Juul marka elektronik sigaralarını tercih ediyor.
 
Bir başka çalışma Güney California Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapıldı. Bu araştırmada da lise çağındakilerin çoğunun naneyi mentole tercih ettiğini gösterdi.
 
Çalışmalar, federal yönetimin bütün elektronik tatlandırılmış sigaraları yasaklamayı değerlendirdiği bir döneme denk geldi.
 
Amerika Akciğer Derneiği sözcüsü Erika Sward araştırma sonuçlarını önemli önlemler alınması çağrısı olarak yorumluyor. Sward’a göre Amerika elektronik sigara krizinin ortasında ve bu onyıllar sürebilir.
 
Amerika’daki en fazla elektronik sigara satışı yapan firma olan Juul, gönüllü olarak bütün meyveyle tatlandırılmış ürünlerinin satışını durdurdu. Fakat bu nane ve mentol tatlandırıcılarını içermedi. Şirket ayrıca tatlandırılmışların yasaklanmasına yönelik federal çabalara karşı lobi faaliyetinde bulunmayacağını da açıkladı.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Suriye'den acı haber bitmiyor! 196
MB'den faiz indirirmi! 187
'Cumuriyet, Türk Ulusu’nun en ... 184
Valilikten meteorolojik uyarı! 179
Derbinin kazananı Beşiktaş! 179
Halterde Nilüfer’e şampiyonluk... 179
Bursaspor Kupada 5. Turda! 177
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv