Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Da Vinci'nin dehasının sırrı göz hastalığı mı?

22.10.2018 21:13 tarihinde yayınlandı 2467 defa okundu 0 defa yorumlandı
Da Vinci'nin dehasının sırrı göz hastalığı mı?
Rönesans döneminin ünlü ressamlarından Leonardo Da Vinci'nin çizim ve perspektif yeteneğinin arkasında şaşı olmasının yatıyor olabileceği öne sürüldü.
 
İtalyan filozof, mucit ve sanatçı Leonardo Da Vinci'nin üç boyutlu çizim ve perspektif yeteneği, çok yaygın olan bir göz hastalığına bağlı olabilir.
 
İddianın kaynağı JAMA Opthalmology dergisinde bu ay yayımlanan bir araştırma. Da Vinci'nin iki heykeli, iki yağlı boya tablosu ve iki çiziminini incelendiği araştırmanın bulguları, eserlerde "istikrarlı biçimde dışa doğru -10.3 derece kayma olduğunu" ve bunun da halk arasında "şaşılık" olarak da bilinen göz kayması kaynaklı olabileceğini gösteriyor.
 
Göz kayması olan insanlar genelde binoküler görüşe sahip; yani her iki gözünü de birbirinden bağımsız olarak kullanarak görme işlemini gerçekleştiriyor. Bunun da kişide görüş alanı ve derinlik hissiyatının artırabileceği yorumları yapılıyor. Da Vinci'de olduğu tahmin edilen 10.3 derecelik göz kaymasının doktorlarca "orta dereceli bir kayma" olarak değerlendirildiğine dikkat çekilirken dergide "Ekzotropi'nin (dışa doğru göz kayması) varlığı, …Da Vinci'nin düz tuval üzerinde olağanüstü alan yakalama yeteneğine katkıda bulunmuş olabilir" ifadelerine yer veriliyor. Da Vinci'nin durumunun "objelerin ve yüzlerin üç boyutlu kesinliğini ve dağ tablolarındaki alan derinliğinin gerilemesini tasvir etmek için" özellikle etkili olabileceği de not ediliyor.
 
Araştırmayı yapan Londra Şehir Üniversitesi'nden Profesör Christopher Tyler "Rembrandt'tan Picasso'ya birçok büyük ressamın şaşı olduğu düşünüldü ve görünüşe bakılırsa Da Vinci de onlardan biri. Dünyayı bir gözle görebilmek, resmedilen iki boyutlu kopya ile direk mukayeseye imkan tanıdığından şaşılığın koşulları bir ressam için oldukça uygun" değerlendirmesini yaptı.
Kaynak : Deutsche Welle Türkçe
Anahtar Kelimeler : Da Vinci, ressam, göz hastalığı

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Akdeniz'de facia! 221
Kaliforniya'da büyük deprem! 214
Elke Lale: Bacağımın kesilmesi... 192
Valilikten meteorolojik uyarı! 191
Vali Canbolat’tan Kabotaj Bayr... 184
'10 milyon öğrencinin 33 milya... 184
Şampiyonlardan Başkan Erdem’e ... 183
İstanbul için deprem uyarısı! 183
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv