Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Cumhuriyet Destanı Mudanya caddelerinde

09.09.2020 17:39 tarihinde yayınlandı 381 defa okundu 0 defa yorumlandı
Cumhuriyet Destanı Mudanya caddelerinde
Sıcak savaş dönemini sona erdiren, diplomatik dönemin zeminini hazırlayan Mütareke’ye ev sahipliği yapan Barışın ve Kardeşliğin Başkenti Mudanya, konuklarını Cumhuriyet tarihiyle karşılıyor. Mudanya caddelerinde hayat bulan Cumhuriyetin kuruluş süreci, “Kurtuluştan Mütareke’ye Mütareke’den Cumhuriyete” temasıyla, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na kadar kenti süsleyecek.
 
Mudanya Belediyesi, kenti Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş temelinin atıldığı önemli tarihleri anlatan çizimlerle donattı. İllüstrasyon sanatçısı Tülay Palaz’ın çizimleriyle Mudanya caddelerinde hayat bulan Cumhuriyetin kuruluş süreci “Kurtuluştan Mütareke’ye Mütareke’den Cumhuriyete” temasıyla, 12 Eylül Mudanya’nın düşman işgalinden kurtuluş günü, 11 Ekim Mudanya Mütarekesi ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları boyunca kenti süsleyecek. Çanakkale Zaferi, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve kurmaylarının Samsun’a çıkışı, Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas Kongreleri, TBMM’nin açılışı, 1. ve 2. İnönü Savaşı, Sakarya Meydan Muharebesi, Büyük Taarruz, Başkomutanlık Meydan Muharebesi, Mudanya Mütarekesi, Lozan Antlaşması ve Cumhuriyetin ilanı, illüstrasyon tekniğiyle anlatıldı. 

Cumhuriyet değerlerinin Mudanya’da özgürce yaşandığına vurgu yapan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “Bizler kendimiz Atatürk ilkeleri ve Cumhuriyet değerlerini rehber edindik. Mudanya; Türkiye ve dünyada barış ve kardeşlikle anılmayı hak eden nadir kentlerden biri. Mudanyamıza barışın ve kardeşliğin başkenti derken, bunu pekiştirmek için de tüm etkinliklerimizde kentimizle ilgili bu değerleri yaşatmaya devam ediyoruz. Sadece 11 Ekim değil, bir Cumhuriyet ve özgürlükler kenti olan Mudanya’da tüm bayramlarımızı en güçlü şekilde kutlamaya, sonsuza dek barış mesajımızı anlatmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

 
 
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Vaka sayısı 40 milyon 464 bin 8712
9.445vefat var, vaka 351.413 7906
'HES Kodu' kararına erteleme! 298
Yıldırım'da trafik düzenlemesi 262
Yıldırım’ın yeni yaşam alanı a... 258
İşte MB'den yeni faiz kararı 258
Aktaş: 'Bursaspor'a sahip çık,... 250
Nihat Özyardımcı Sigara Bırakm... 241
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv