Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

CHP’nin beceremediğini McKinsey mi yapacak?

Osman GÜRÇAY

29.09.2018 22:49 tarihinde yayınlandı 909 defa okundu 0 defa yorumlandı
CHP’nin beceremediğini McKinsey mi yapacak?
Siyaset yaparken varlık sebebini her şeyi eleştirmek olarak gören muhalefetin başarılı olması mümkün değildir. İktidarın doğrularını göreceksin, yanlışlarını eleştirirken de doğrunun ne olduğunu net bir şekilde ifade edeceksin. Muhalefet o gitsin ben geleyim demenin doğru siyaset biçimi olmadığını 78 yıldır öğrenemediyse onlara da bir McKinsey gerekir.
 
Mc Kinsey ne değildir?
 
McKinsey’in ne olduğunu anlamak için ne olmadığını bilmekte yarar vardır. Öncelikle McKinsey IMF'nin kucağına giden yolun kilometre taşı değildir.
 
McKinsey kredi notu veren uluslararası bir ekonomik raiting kuruluşu değildir.
 
McKinsey hazırladığı ekonomik programın uygulanmasını dikte eden Siyonist bir danışman kuruluş değildir.
 
Peki! O halde McKinsey nedir?
 
McKinsey, dünyanın en saygın ve güvenilir denetim ve yol gösterici şirketlerinden biridir. Yüz yıllık geçmişindeki başarının sırrı bağımsız olarak ekonomik program ve işlemlerinizi denetlemesi, yanlışları söyleyip doğruya giden yol haritasını belirlemesidir.
 
Şimdi Türkiye’de bunu yapabilecek bir organizasyon yok mu sorusu aklımıza gelebilir?
 
Elbette öyle bir akıllar vardır ama bunu ifade edebilecek irade ve güç kimsede yoktur. Çünkü ülkemizde yıllardır siyaset ile ekonomik kavramlar bilinçli olarak iç içe sokularak gerçeğe aykırı da olsa döneminde mührün sahibi olan Süleyman Şahın hoşuna gidecek sonuçların devşirilmesi var oluş sebepleri olmuştur.
 
Kısaca McKinsey sizin ekonomik parametrelerinizi değerlendirir, size vazgeçmeniz gereken yanlışlarınızı, alınması gereken tedbirleri içeren yol haritasını belirleyerek rapor eder ve önünüze koyar.
 
McKinsey size duymak istediklerinizi değil doğruları söyler.
 
Yani bir anlamda ülkemizde muhalefetin ifade etmeyi beceremediği eleştirileri rapor eder ve doğru yolu yol gösterir.
 
McKinsey’in raporunu uygulamak ya da uygulamamak sizin kararınıza kalır ama bilinmesi gereken şey, onun yüzyıllık deneyimine, dünya çapındaki saygınlığına, gölge düşürecek raporlar ve öneri paketleri hazırlamayacağıdır. Burada esas olan şey hükümetin bu yol haritasına ve disipline bağlı kalıp kalmayacağıdır.
 
Bir bilgi daha verelim McKinsey’in Ankara Büro şefi Eski Bakanlardan Beşir Atalay’ın damadının olması da aslında kötü bir şey değildir. Çünkü McKinsey yetersiz ve kalibresi olmayan adamlarla çalışmaz. Muhtar Kent, dünya devi ABD şirketine torpille değil bilgisi ve yeterliliği ile CEO oldu diye ABD'de kimse ayağa kalkmadı.
 
McKinsey’in rapor ve yol haritasına uymak zorunda değiliz diyen Bakan Berat Albayrak bunu siyaseten söylediyse sorun yoktur ama inanarak söylediyse bu günleri bile ararız.
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Ölümlerde akciğer kanserinin r... 234
Sağlıksız dişler kanser riski! 232
2 milyar kişi temiz su içmiyor... 227
Dünya 11 milyar insanı besleye... 222
Nilüfer, Litvanya ve Yunanista... 216
Bursa’ya hizmetin siyaseti yok 209
Nilüfer Edebiyat Müzesi ödülle... 206
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv