Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Bursa Ticaret Borsası'ndan dev hizmet...

13.10.2020 12:25 tarihinde yayınlandı 145 defa okundu 0 defa yorumlandı
Bursa Ticaret Borsası'ndan dev hizmet...
BURSA TİCARET BORSASI’NDAN BÖLGE TARIMINA DEV HİZMET
 
Bursa Ticaret Borsası tarafından, 5300 Sayılı Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu kapsamında kurulan Laboratuvar ve Depoculuk Anonim Şirketi, denetimlerin tamamlanmasının ardından yetkili sınıflandırıcı lisans belgesini alarak hizmet vermeye başladı. 
Ülkemizde tarım ürünlerinin standartlarının belirlenmesini, ürünlerin sağlıklı koşullarda depolanmasını ve ürün senetleri vasıtasıyla ticaretinin kolaylaştırılmasını sağlayan lisanslı depoculuk sistemi çerçevesinde, Bursa Ticaret Borsası tarafından kurulan Laboratuvar ve Depoculuk A.Ş. denetimlerin tamamlanmasının ardından, Ticaret Bakanlığı tarafından aldığı ‘Yetkili Sınıflandırıcı Lisans Belgesi’ ile hizmet vermeye başladı. Karacabey’deki son teknoloji laboratuvar merkezinde, uzman mühendisler tarafından analizi yapılan ilk tarım ürünü ise mısır oldu. 
 
“Bölge tarımı için dönüm noktası”
 
Bursa Ticaret Borsası (Bursa TB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, Türkiye’de tarım ürünleri ticaretinin kolaylaştırılması, geliştirilmesi ve ürünlerinin kalitesinin artırılması amacıyla çok önemli bir adım attıklarını kaydetti. Başkan Matlı, “Tarım ürünlerinin sağlıklı koşullarda depolanmasını ve ürün senetleri vasıtasıyla ticaretinin kolaylaştırılmasını sağlayan ‘lisanslı depoculuk’ sisteminde, Türkiye`de sadece 5 ticaret borsası tarafından şubeleşerek verilen ‘yetkili sınıflandırıcılık’ hizmetini, Bursa Ticaret Borsası olarak vermeye başladık. Ülkemizde her geçen gün gelişen lisanslı depoculuğun ‘olmazsa olmazı’ yetkili sınıflandırıcılık hizmetinin, Bursa`da bundan böyle Bursa Ticaret Borsası Laboratuvar ve Depoculuk A.Ş. tarafından gerçekleştirilmesi bölge tarımı için dönüm noktası olurken, sektöre de ivme kazandıracak” dedi. 

 
“Ürünler sağlıklı koşullarda saklanacak”
 
Kurulan laboratuvar kapsamında öncelikle lisanslı depoya gelecek ürünlerin rutubet, protein, hektolitre, elek gibi fiziksel analizlerinin yapılacağını belirten Başkan Özer Matlı, “Lisanslı depolara giren her tarımsal ürünün kalite sınıfı bellidir ve fiyatlandırma da kaliteye göre serbest piyasa koşullarında oluşur. Buna göre, kaliteli ve standartlara uygun üretim yapan üreticiler daha iyi gelir elde ederken, diğer üreticiler de kaliteli üretime teşvik edilirler. Bunun yanı sıra, lisanslı depoculuk ile deposu olmayan üreticilere depolama kolaylığı sağlanır ve ürünler daha sağlıklı şartlarda saklanır. Lisanslı depolarda saklanan ürünler, ‘ürün senetleri’ ile satılacağından ürün el değiştirmez ve kayıplar yaşanmaz” diye konuştu.
 
“Kentimiz, bölgemiz ve ülkemize hayırlı olsun”
 
Bursa Ticaret Borsası Laboratuvar ve Depoculuk Anonim Şirketi’nin bundan sonraki süreçte, hızlı bir şekilde diğer illerde de şubeleşerek, mevcut ve yeni kurulacak lisanslı depolarda yetkili sınıflandırıcı hizmeti vermeyi hedeflediğinin altını çizen Başkan Özer Matlı, “Borsamızın öncelikli amacı; ülke tarımının göz bebeği olan şehrimiz başta olmak üzere, standartları belirlenmiş tarım ürünleri piyasasını ülke genelinde geliştirerek üyelerimize, üreticimize, tüccarımıza ve sanayicimize güvenilir, hızlı, objektif tarım piyasası ortamı oluşturup, ticari hayatlarına katkı sağlamaktır. Bu vesileyle, hizmet vermeye başlayan Bursa Ticaret Borsası Laboratuvar ve Depoculuk Anonim Şirketi’nin kentimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Vaka sayısı 40 milyon 464 bin 8712
9.445vefat var, vaka 351.413 7906
'HES Kodu' kararına erteleme! 299
Yıldırım'da trafik düzenlemesi 263
Yıldırım’ın yeni yaşam alanı a... 258
İşte MB'den yeni faiz kararı 258
Aktaş: 'Bursaspor'a sahip çık,... 250
Nihat Özyardımcı Sigara Bırakm... 241
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv