Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Bursa’dan dünyaya edebiyatla açılan kapı

27.06.2018 20:39 tarihinde yayınlandı 697 defa okundu 0 defa yorumlandı
Bursa’dan dünyaya edebiyatla açılan kapı
Yazar, şair, çevirmen, akademisyen ve araştırmacıların çalışmalarını dingin bir ortamda tamamlamalarına olanak sağlamak amacıyla Nilüfer Belediyesi tarafından hayata geçirilen Göl Yazıevi, bütün dünyadan konuklarını ağırlamaya devam ediyor. 

Bursa’nın tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Gölyazı’da bulunan Göl Yazıevi’nin konukları çalışmak için ferah bir ortama kavuşmanın yanı sıra, Nilüferlilerle buluşarak deneyimlerini de paylaşma fırsatı buluyor.

Açıldığı günden bugüne Alberto Manguel, Enis Batur, Louis de Bernieres, Shida Bazyar, Asa Lind gibi yazın dünyasının önemli isimleri Göl Yazıevi’ni ziyaret etti ve birçok değerli şair, yazar, çevirmen ve araştırmacı Göl Yazıevi’nde konakladı. Çevirmen Süreyya Çalıkoğlu, Hülya Osmanağaoğlu, Fuat Sevimay ve Müge Çavdar yabancı dil, feminizm ve çeviri alanlarında yaptıkları paylaşımlarla Nilüferli gençlerle ve kadınlarla buluştu. Şair Neşe Yaşın, yazar Melek Özlem Sezer, Semih Erelvanlı, Arslan Sayman, Gizem Karaboğa, araştırmacı Hakkı Bilen, eleştirmen Erhan Altan, müzisyen-araştırmacı Alper Maral, çevirmen- yazar Kerem Işık ve hikâye anlatıcısı Beyza Akyüz şiirlerle, öykülerle, masallarla, deneysel müzikle Nilüferli yüzlerce çocukla ve gençle buluştu. 


KONUKLUKTAN KİTABA YANSIYANLAR
Aslı Tohumcu “Karadankaçanlar” adlı çocuk kitabını, Müge Çavdar, “Çirkinliğin Kültürel Tarihi” kitabının çevirisini Göl Yazıevi’nde tamamladı. Melek Özlem Sezer, “Masallar ve Toplumsal Cinsiyet” kitabını Göl Yazıevi’nde yeniden yapılandırdı.

Göl Yazıevi, Enis Batur’un son kitabı “Göl Yazı”nın da ilhamı oldu. Bursa’da yaşayan ve üreten şair ve yazarlar da Göl Yazıevi’nin konuğuydu. Ali İpek, Şaban Akbaba ve Nursel Aras eserleri aracılığıyla Nilüferlilerle bir araya gelip deneyimlerini paylaştı. 

Göl Yazıevi’nin en son konukları ise Avusturalya’dandı.  Özellikle feminist literatür üzerine kitaplar yayımlayan yazar ve yayıncı Susan Hawthorne ile akademisyen-yazar Renate Klein, çalışmalarını Gölyazı'nın tarihi ve doğal güzelliği eşliğinde sürdürme imkânı buldu,. Edebiyatçılar, Nilüfer'den çok güzel anılarla ayrıldı. 

Göl Yazıevi’nde kalarak çalışmalarını sürdürmek isteyen yazar, senaryo yazarı, şair, editör, çevirmen, araştırmacı ve akademisyenler http://golyazievi.nilufer.bel.tr/basvuru adresinden başvuruda bulunabilir. 
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Tatlıoğlu: 'Hizmetin farzı niy... 647
Bursaspor nereye koşuyor? 470
Burhan Dikencik vefat etti! 439
Dağ köyünden Katar Sarayı’na i... 357
Evrende yalnız mıyız? 353
BUDO ve İDO'da seferler iptal 346
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv