Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Beyrut'ta şiddetli patlama!

05.08.2020 22:37 tarihinde yayınlandı 375 defa okundu 0 defa yorumlandı
Beyrut'ta şiddetli patlama!
Beyrut’ta 135’den fazla kişinin ölümüne, 5 bin kişinin de yaralanmasına yol açan patlamaya 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığı tahmin ediliyor. Patlamada yaralananlar arasında 6 Türk de bulunuyor.
    
Lübnan‘da Kızılhaç, başkent Beyrut’un liman bölgesinde dün meydana gelen şiddetli patlamada şimdiye kadar 100’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini, 4 binden fazla kişinin de yaralandığını açıkladı. Kızılhaç yetkilileri, arama-kurtarma ekiplerinin çalışmalarına devam ettiğini söyledi. 

Sağlık Bakanlığı ise ölü sayısını son olarak 78 olarak açıklamıştı. Yaralı sayısının yüksek olması nedeniye can kaybının artmasından endişe ediliyor. 

İsmini vermeyen bir güvenlik yetkilisi de en az 1400 kişinin kayıp olduğunu ve çok sayıda kişinin de enkaz altında olduğunu aktardı. Patlamanın kurbanları için ülkede Çarşamba günü ulusal yas ilan edildi.
 
Patlama nasıl meydana geldi?
Öte yandan yetkililer patlamanın nasıl meydana geldiğini araştırıyor. Lübnan Başbakanı Hasan Diyab, patlamanın meydana geldiği liman bölgesinde tahminen 2 bin 750 ton tehlikeli bir madde olan amonyum nitratın gerekli güvenlik önlemleri alınmadan depolanmış olduğunu açıkladı. Lübnanlı yetkilier, patlamaya yeterli güvenlik önlemenin alınmadığı için bu tehlikeli maddenin yol açmış olabileceğini tahmin ediyor. 

Diyab, patlamanın bir saldırı olup olmadığı ya da arkasında siyasi neden bulunup bulunmadığı konusunda ise bir yorum yapmadı. 
Füze ve gübre üretiminde kullanılan ve güçlü bir oksidan olan amonyum nitratın yüksek sıcaklıklarda patlayabildiği belirtiliyor.
Rhode Island Üniversitesi’nden kimya uzmanı Jimmie Oxley, Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı değerlendirmede, normal depo koşullarında ve normal sıcaklıkta amonyum nitratın patlama riski bulunmadığını belirterek "Meydana gelen kücük bir patlamaya amonyum nitratın reaksiyon gösterdiğini tahmin ediyorum" dedi. 
 
Amonyum nitrat Beyrut'a nasıl geldi? 
Bu kadar yüksek miktardaki amonyum nitratın Beyrut'ta bulunmasının sebebinin ise 2013 yılında farklı gerekçelerle yoluna devam etmesine izin verilmeyen bir yük gemisi olduğu belirtiliyor.

Gürcistan'dan Mozambik'e doğru yola çıkan geminin yolculuğu sırasında Beyrut limanına uğradığı, geminin bazı yasal eksiklikler nedeniyle yola devam etmesine izin verilmediği, ancak mürettebatın haklarında yasal işlem başlatıldıktan sonra ülkeden çıkışına izin verildiği belirtiliyor. Bunun üzerine işletmecisinin de gemiyi kendi haline terkettiği, tehlikeli patlayıcının bulunduğu geminin bir depoya çekildiği bildiriliyor.
6 Türk vatandaşı dayaralandı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da patlamada yaralanan Türk vatandaşı sayının 6’ya yükseldiğini, 5 kişinin de hafif yaralı olduğunu Twitter hesabından açıkladı.
 
Patlamada hükümet binası, Finlandiya Büyükelçiliği ve eski Başbakan Saad Hariri'nin rezidansı da hasar gördü. Birleşmiş Millerler'in (BM) barış misyonu UNIFIL'e bağlı bir geminin de zarar gördüğü ve mavi bereli askerler arasında da yaralananlar olduğu belirtildi.

Beyrut limanını tamamen enkaza çeviren patlamanın Beyrut çevresindeki yerleşim birimlerinde de hasara yol açtığı açıklandı. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın dün akşam Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. Kalın, Türkiye'nin her tür yardım için hazır olduğunu belirtti. 
Anahtar Kelimeler : Beyrut, Lübnan, patlama

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Vaka sayısı 31 milyon 358 bin 7401
7.574 vefat var, vaka 304.610 6779
İthal otoda ÖTV artışı 321
14 ilde düğünler yasaklandı 257
Formula 1 İstanbul'da 248
Evidea yeni mağazasıyla Bursa'... 245
Şampiyonlar şampiyonu B.Münih 244
Valilik'ten meteorolojik uyarı 232
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv