Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Balkanlar beşik gibi...

26.11.2019 14:51 tarihinde yayınlandı 486 defa okundu 0 defa yorumlandı
Balkanlar beşik gibi...
Arnavutluk'un ardından Bosna Hersek de depremle sarsıldı...

Arnavutluk'u sarsan son yılların en büyük depreminin ardından arama kurtarma çalışmaları devam ederken, Saraybosna da depremle sarsıldı.
 
Arnavutluk'un başkenti Tiran'ın 30 kilometre kuzeydoğusunda meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki depremde en az 9 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından merkez üssü Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'nın 75 kilometre güneyinde olan 5,4 şiddetinde bir deprem meydana geldiği bildirildi.
 
Saraybosna'da meydana gelen depremde henüz can kaybı olduğuna dair bir bilgi bulunmuyor. 
 
Arnavutluk'ta yerel saatle sabaha karşı dört sularında gerçekleşen deprem Savunma Bakanlığı'nın açıklamalarına göre ülkede son 30 yılda görülen en şiddet deprem. Arnavutluk'ta 21 Eylül tarihinde de 5,6 şiddetinde bir deprem meydana gelmiş ve depremde yaklaşık 500 ev zarar görmüştü. 
 
ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) depremin merkez üssünün Tiran'ın 30 kilometre batısında ve 10 km derinlikte olduğunu belirtti.
 
Arnavutluk'taki depremde en az 9 kişinin hayatını kaybettiği, en az 600 kişinin de yaralandığı belirtiliyor. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama Avrupa Birliği ülkelerinin, ABD ve komşu ülkelerin yardım teklif ettiğini, Türk, Yunan ve İtalyan mevkidaşlarıyla görüştüğünü kaydetti. Rama Yunanistan ve Kosova'nın yardım göndereceğini belirtti. Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Ahmet Yörük de Türkiye'den Arnavutluğa yardım ekibi gönderildiğini söyledi.
 
Arnavutluk'ta göçük altında kalanları kurtarma çalışmaları devam ediyor.
 
Arnavutluk Savunma Bakanlığı, Thumane'nin kuzeyinde bir köyde iki kadının göçük altında kaldığını ve Kurbin'de olayın şokuyla camdan atlayan bir kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Savunma Bakanlığı, depremde hayatını kaybeden diğer üç kişinin ise Dıraç'ta yıkılan bir binanın göçüğünden çıkarıldığı bilgisini verdi. Kuzeydeki Leş kenti yakınlarında da bir kişinin öldüğü aktarıldı.
 
Thumane'de ilk yardım ekipleri ve vatandaşların enkaz altında kalanları kurtarmaya çalıştığı bildirildi. Göçük altından çıkarılanların durumlarının iyi olmadığı aktarıldı.
 
Acil yardım ekibi çalışanları yerel basına yaptıkları açıklamada, hayatını kaybedenlerden birinin torununu korumak için vücudunu siper eden yaşlı bir kadın olduğunu söylediler.
 
Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Yörük de Türkiye vatandaşlarının kaldığı bir otelin depremde çöktüğünü ve 20 kadar kişinin kurtarıldığını söyledi.
Kaynak : Deutsche Welle Türkçe
Anahtar Kelimeler : Arnavutluk, deprem, Bosna Hersek

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Vaka sayısı 20 milyon 956 bin 5888
5.934 vefat var, vaka 246.861 5452
Mimarlar soruyor: 'Yeşil mi Bu... 265
DSÖ: 'Koronavirüs aşısı 2021 o... 242
Hakkari'den acı haber! 230
Timsah turu zora soktu! 229
Kılıçdaroğlu yeniden başkan... 224
Lozan Antlaşması'nın 97. yılı 224
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv