Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Avrupa tek kullanımlık plastiği yasaklıyor!

19.12.2018 20:37 tarihinde yayınlandı 946 defa okundu 0 defa yorumlandı
Avrupa tek kullanımlık plastiği yasaklıyor!
AB ülkeleri tek kullanımlık plastik ürünlerin yasaklanması konusunda uzlaşmaya vardı. Uygulama ile özellikle denizlerdeki plastik kirliliğinin azaltılması amaçlanıyor.
 
Avrupa Birliği'nin (AB) plastik tabak, pipet ve bir defa kullanılmaya elverişli diğer sentetik ürünleri yasaklama kararının iki yıl içerisinde yürürlüğe girmesi bekleniyor. Avrupa Parlamentosu ile AB üyesi ülkelerin temsilcileri çevreyi ve denizleri kirleten sentetik atık miktarının azaltılmasını öngören tasarının ayrıntıları üzerinde anlaştı.
 
AB Komisyonu mayıs ayında bir defa kullanılıp atılan plastik tabak, pipet, pamuklu çubuk ve sair sentetik ürünlerin yasaklanmasını önermişti. Sentetik ambalaj ve bardak miktarının azaltılması için de yeni uygulamalara geçilmesi planlanıyor. Avrupa Parlamentosu ve üye ülkeler tarafından üzerinde hafif değişiklik yapılan AB yasa tasarısının iki yıla kadar yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Üreticinin maliyeti artacak
Plastik atık mevzuatında yapılması öngörülen değişiklik günlük hayatı da etkileyecek. Ancak AB sadece daha iyi alternatiflerin bulunduğu sentetik ürünleri yasaklamayı amaçlıyor. 2015 yılında 1,5 milyon kişiyi istihdam eden ve 340 milyar euro satış hasılatı elde eden sentetik branşı açısından da önem taşıyor.
 
AB Komisyonu çevre açısından kapsamlı avantaj bekliyor. Alınacak önlemlerle yıllık karbondioksit emisyonu 3,4 milyon ton ve 2030 yılına kadar da çevreye verilen zarar 22 milyar euro azaltılabilecek. 6,5 milyar euronun da tüketicinin cebinde kalacağı hesaplanıyor. AB Komisyonu amacın denizlerdeki atıkların yüzde 80'ini oluşturan sentetik maddelerin azaltılması olduğunu duyurdu.
 
Yeni çevre stratejisinde sentetik atıkların tasfiyesinde üretici şirketlerin de yükümlülük alması öngörülüyor. Sigara imalatçıları izmaritlerin toplanmasından kaynaklanan giderlere ortak edilecek. Almanya Çevre Bakanı Svenja Schulze medyaya yaptığı açıklamada "sigara gibi kullanıldıktan sonra atılan madde üretenlerin bundan böyle atıklar için daha fazla sorumluluk üstleneceklerini" söyledi. Schulze kumsal ve parkların sigara artıklarından temizlenmesinin maliyetine sigara şirketlerinin de katılacağını belirtti.
Kaynak : Deutsche Welle Türkçe
Anahtar Kelimeler : plastik, atık, sentetik, ab komisyonu, çevre, schulze

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Vodina'dan Bursa'ya 'Arap Şükr... 1019
7.5 büyüklüğünde deprem! 728
Bursa'da yangın var! 713
Nilüfer Belediyesporlu Elke La... 709
WHO: 'Kızamık vakaları Avrupa’... 701
Uzay turistleri için 2 kişilik... 694
Bizi sadece KONGRE KARARI kurt... 693
BUDO seferleri iptal! 691
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv