Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Avrupa'da rekor sıcaklık!

06.08.2018 16:49 tarihinde yayınlandı 236 defa okundu 0 defa yorumlandı
Avrupa'da rekor sıcaklık!
Portekiz'in başkenti Lizbon'da sıcaklık 44 dereceye ulaştı. Sıcak hava İspanya, Fransa ve Almanya'nın da aralarında olduğu çok sayıda Avrupa ülkesini etkisi altına almış durumda.
 
Avrupa kıtasını etkisi altına alan sıcak hava dalgası rekor sıcaklıkların gözlenmesine neden oluyor. Portekiz'in başkenti Lizbon'da sıcaklık, Cumartesi günü 44 santigrat dereceye çıkarak 37 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Lizbon'da en yüksek sıcaklık 1981 yılında 43 santigrat derece olarak kaydedilmişti.
 
Portekiz'de hafta sonu en yüksek sıcaklık ise ülkenin orta kesimlerinde yer alan Alvega'da görüldü. Bölgede sıcaklık 46.8 santigrat derece seviyesine ulaştı. Portekiz'de ölçülen en yüksek sıcaklık 2003'te 47.4 santigrat olmuştu.
 
Sıcak hava, Portekiz'de orman yangınlarına da neden oldu. Algarve bölgesinde bin hektarlık alan kül oldu. 700 kişilik itfaiye ekibinin alevleri kontrol altına alma çabası sürüyor.
 
İber Yarımadası'nı etkisi altına alan sıcak ve tozlu havanın arkasında Kuzey Afrika'dan gelen sıcak hava dalgası yatıyor.
 
İspanya'da 41 bölge için uyarı
Sıcak hava dalgası İspanya'da da rekor sıcaklıkların görülmesine neden oldu. Termometrelerde sıcaklığın 44 dereceye ulaşması üzerine yetkililer, ülkedeki 50 bölgeden 41'i için sıcaklık uyarısı yaptı. Sıcak havanın özellikle yaşlılar ve çocuklar için tehdit oluşturduğuna dikkat çekildi.
 
Fransa'da ise artan sıcaklık nedeniyle dört nükleer santralde enerji üretimi geçici olarak durduruldu.
 
İsviçre'de askerler üniforma çıkardı
Artan sıcaklıklar karşısında İsviçre ordusu askerlere, üniforma yerine şort ve tişört giyme esnekliği tanıdı. Avusturya'nın başkenti Viyana'da ise patilerinin asfaltın sıcaklığından olumsuz etkilenmesini önlemek için polis köpeklerine özel ayakkabılar giydirildi.
 
Sıcak hava karşısında Alman demiryolu işletmecisi Deutsche Bahn da trenlerin geç kalması durumunda yolculara ücretsiz su verileceğini duyurdu.
 
Meteoroloji uzmanları, Avrupa'yı etkisi altına alan sıcak hava dalgasının gelecek haftanın ilk günlerine dek etkisini sürdüreceğini belirtiyor.
Kaynak : Deutsche Welle Türkçe
Anahtar Kelimeler : Avrupa, sıcak hava, rekor, Ağustos

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Tatil müzede güzel 590
İşte ZTK Çeyrek Final kuraları 579
Öfkeli ve hüzünlü şarkı sözler... 568
Fidanlar yeşil Bursa için topr... 561
Türkyılmaz'dan çocuklara buz p... 560
UNICEF'ten çocuklar için yardı... 556
Alışveriş çantaları Büyükşehir... 556
Okyanustan eve suyun serüveni 554
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv