Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Altın Palmiye Japon filminin

20.05.2018 12:55 tarihinde yayınlandı 2329 defa okundu 0 defa yorumlandı
Altın Palmiye Japon filminin
Japon yönetmen Hirokazu Kore-eda'nın "Manbiki Kazoku" isimli filmi, Cannes'da Altın Palmiye'yi kazandı. Festivale Hollywood'dan dünyaya yayılan cinsel taciz skandalı damga vurdu.

Japon yönetmen Hirokazu Kore-eda'nın bir ailenin dramını anlatan ve beklenmedik olaylar örgüsünden oluşan "Manbiki Kazoku" isimli filmi Cannes'da Altın Palmiye'yi kazandı. Festivalde bu yıl büyük ödül ise ABD'li yönetmen Spike Lee'nin "BlacKkKlansman" adlı filmine verildi.
 
Festivalde en iyi erkek oyuncu ödülünün sahibi "Dogman" filmindeki rolüyle İtalyan aktör Marcello Fonte olurken en iyi kadın oyuncu ödülünü Kazak yönetmen Sergei Dvortsevoy'un yönettiği "Ayka" filmindeki rolüyle Samal Yeslyamova kazandı.
 
Polonyalı yönetmen Pawel Pawlikowski "Zimna wojna" adlı filmiyle en iyi yönetmen ödülünü aldı. En iyi senaryo ödülüne ise İtalyan yapımı "Lazzaro Felice" adlı filmle Alice Rohrwacher, İran yapımı "Üç Yüz" adlı filmle Cafer Penahi ve Nadir Sayvar layık görüldü.
 
Eski film yapımcısı Harvey Weinstein'ı cinsel tacizle suçlayan İtalyan oyuncu Asia Argento'nun festivalin kapanış töreni sırasında yaptığı konuşma festivale damgasını vurdu. Argento festivaldeki izleyiciler arasında halen ortaya çıkmamış tacizciler olduğunu söyledi.
 
Argento: "Siz kim olduğunuzu biliyorsunuz ama en önemlisi biz sizin kim olduğunuzu biliyoruz ve bunun sonuçlarından daha fazla kaçmanıza izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.
 
Bu sene 71'incisi düzenlenen Cannes Film Festivali'nde ödülü daha önce Cannes'da ödül almış bir yönetmenin kazanması, cinsel taciz skandallarının yaşandığı bir yılın ardından ödülün bir kadın yönetmene gideceği spekülasyonlarına da nokta koymuş oldu.
 
Weinstein'ın gölgesi
 
Eski film yapımcısı Weinstein ile ortaya çıkan cinsel taciz ve istismar skandalı üzerinden yaklaşık altı ay geçmesine karşın sektördeki çalkantılar devam ediyor. Eski yapımcının birkaç cinsel saldırısının da geçmiş yıllardaki Cannes festivalleri sırasında gerçekleştiği iddia ediliyor.
 
Weinstein'ı cinsel tacizle suçlayan İtalyan oyuncu Argento henüz 21 yaşındayken Cannes'da tecavüze uğradığını açıklamıştı. Cannes'da yaptığı konuşmada Argento, festivalin bir "Weinstein için bir avlanma sahası" olduğunu ifade etti. Eski Hollywood yapımcısı Weinstein ise bu suçlamaları reddetmişti.
 
Film Akademisi üyeliği sonlandırılan ve şirketleri ile ilişiği kesilen Weinstein, yaklaşık 20 yıldır Cannes Film Festivali'nde yer alan ve öne çıkan bir kişilikti.
Kaynak : Deutsche Welle Türkçe

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Meme kanseri tedavisinde umut ... 453
Korumak için hala şansımız var... 436
'Çevreye karşı sorumluluğumuzu... 426
Babaların çocuk bakımına ayırd... 424
Gazişehir Süper Lig’de! 410
Türkyılmaz: 'Kumyaka eski güze... 404
Milli Takım'a moral oldu! 381
Mudanya'da 7'den 70'e satranç ... 380
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv