Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Abdülhamid'in torunundan dizilere sert çıkış

25.02.2014 12:20 tarihinde yayınlandı 6578 defa okundu 0 defa yorumlandı
Abdülhamid'in torunundan dizilere sert çıkış
Sultan 2. Abdülhamid'in torunu Şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, dedesinin hayatını anlatan ‘Eskitilmiş Kılıç’ tiyatrosuna film çekeceklerini belirterek, “Son dönemde yayınlanan dizi ve sinemalar bizi çok rahatsız ediyor. Dedelerimiz kafa çekerek değil, besmele çekerek bu ülkeye 700 sene boyunca hükmetmişlerdir” dedi.
Sultan 2. Abdülhamid'in torunu ve sürgünden sonra doğan ilk şehzade olan Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu’nun danışmanlığını yaptığı 2. Abdülhamid dönemindeki gelişmelerin işlendiği Eskitilmiş Kılıç adlı tiyatro oyunu, Aydın Valiliği’nin düzenlediği kültürel etkinlikler kapsamında Aydınlılarla buluştu. Dört günde 6 kez sahnelenen oyun için Aydın’a gelen Osmanoğlu, Abdülhamid Han'ın 80 yaşındaki hanımı Şefika Sultan, 60 yaşındaki kızı Ayşe Sultan ve diğer Osmanlı hanımlarını Paris yakınlarında bir bulaşıkhanede Fransızların tabaklarını yıkamaktan kurtararak İstanbul’a getiren dönemin Başbakanı Adnan Menderes’in çiftçiliğini ziyaret etti. Adnan Menderes’in çiftliği ve Demokrasi Çınarı ziyaretinde halkın yoğun ilgisiyle karşılaşan Osmanoğlu, oldukça duygusal anlar yaşadı.
Mustafa Akif Ekşi'nin yazıp Sami Gülbaba'nın yönettiği 'Eskitilmiş Kılıç' adlı tiyatro oyunu, 6 kez sahnelendiği Aydın Kültür Merkezi’nde dolu salona oynadı. Koçarlı Kaymakamı Mehmet Sülün ile Kültür ve Turizm İl Müdürü Nuri Aktakka’nın da izlediği 100’üncü bölümün sonunda oyuncular dakikalarca alkışlandı. Kalabalıkla birlikte oyunu izleyen ve 2. Abdülhamid’i anlatan şiir okuyarak sahneye gelen Şehzade Osmanoğlu, duygusal anlar yaşadı. Oyunun sonunda tebrikleri kabul eden Osmanoğlu, vatandaşların taleplerini geri çeviremeyince objektiflere poz verdi.
 
“MENDERES’E VEFA BORCUMUZU ÖDEDİK”
 
Tiyatro oyununun Aydınlılarla buluşmasına destek veren Aydın Valiliğine teşekkür eden Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, 100’üncü oyunlarını Aydın’da sahnelediklerini söyledi. 100’üncü bölümü merhum Başbakan Adnan Menderes’in memleketinde oynamanın kendisi için çok anlamlı olduğunu belirten Osmanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Oyundan önce rahmetli Menderes’in çiftliğini ziyaret ettim. Çok duygusal anlar yaşadım. Çünkü Menderes, babaannemizi Fransa’da bulaşık yıkarken görüyor ve ‘Ben Türkiye Cumhuriyeti Başbakanıyım’ diyerek, kendisini İstanbul’a getirmiştir. Allah ondan razı olsun. Mekanı cennet olsun. Bu olayları biz çok iyi biliyoruz ve vefa borcumuzu ödemek için buradayız. İnşallah önümüzdeki günlerde yine buraya geleceğiz. Menderes Çiftliğinde rahmetli Menderes’i, dedemi ve bulaşık yıkayan babaannemi görmüş gibi oldum. Kaymakamımız, komutanımız ve halkımız bizi Demokrasi Çınarının altında karşıladı. Çok duygusal anlar yaşadık.”
 
FİLMİN SENARYOSU
 
Tarihin hep yanlış anlatıldığını öne süren Osmanoğlu, bu noktada kendilerinin hedefleri olduğunu kaydetti. Tiyatro oyunu ile yanlış anlatılan tarih serisini doğru bir şekilde Türkiye genelinde sahnelemek istediklerini ifade eden Osmanoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Ben ailemiz adına danışmanlığını yapıyorum. İlerleyen zamanlarda bu tiyatro oyunumuzun bir de filmi olacak. Filmin hazırlıkları devam ediyor. 1-2 ay içerisinde senaryosu tamamıyla hazırlanmış olacak. Nereye gidersek güzel tepkilerle karşılaşıyoruz ve herkes merakla filmi bekliyor. Doğru bilgileri sanal alemde de yayıyoruz ve anlatıyoruz.”
 
“SİNEMA VE DİZİLER HANEDANI RAHATSIZ EDİYOR"
 
Osmanlı tarihiyle ilgili son dönemde yapılan film ve dizileri eleştiren Osmanoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “İnşallah kısa zamanda tarihi bizlerin kaleme alacağı şekilde anlatmayı hedefliyoruz. Çünkü son dönemde yayınlanan dizi ve sinemalar bizi çok rahatsız ediyor. Bizim dedelerimiz taht başında değil, at üzerinde savaşarak bu ülkeyi kazanmışlardır. Kafa çekerek değil, besmele çekerek bu ülkeye 700 sene boyunca hükmetmişlerdir. Allah onlardan razı olsun. Bizim dedelerimize vefa borcumuz var. Neler yaptığımızı ve neler yapacağımızı ilerleyen zamanlarda göstereceğiz.”

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Vaka sayısı 42 milyon 810 bin 8916
9.799 vefat var, vaka 361.801 8056
Yıldırım’ın yeni yaşam alanı a... 287
Bursa'da taksi ve dolmuşa zam! 270
Nihat Özyardımcı Sigara Bırakm... 268
Tuzla'da tuzlama olmak... 265
Seyahatlerde HES Kodu uygulama... 251
Zorlu mücadele Nilüfer'in 245
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv