Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

2 ve 4 yaş çocukları için ekran uyarısı!

25.04.2019 22:30 tarihinde yayınlandı 763 defa okundu 0 defa yorumlandı
2 ve 4 yaş çocukları için ekran uyarısı!
Çocukların Ekran Önünde Geçirdiği Süreyle İlgili Uyarı!

Dünya Sağlık Örgütü, 5 yaş altı çocukların ekran karşısında günde bir saatten fazla zaman geçirmelerinin sakıncaları konusunda aileleri uyardı.
 
5 yaş altı çocukların sağlığı konusunda ilk defa bir kılavuz yayımlayan Dünya Sağlık Örgütü, 2 ile 4 yaş arasındaki çocukların, ekran karşısında günde bir saatten fazla hareketsiz kalmaması gerektiğine dikkat çekti. Örgüt, bir yaş ve altındaki bebeklerinse elektronik ekranlardan mutlaka uzak tutulması tavsiyesinde bulundu.
 
Dünya Sağlık Örgütü, televizyon, video, bilgisayar oyunlarının, sağlıklı fiziksel aktiviteleri ve düzenli uyku alışkanlıkları üzerindeki olumsuz etkilerini de vurguladı; hareketsizliğin obezite hatta ölüm riskini arttırdığını bildirdi.
 
Bebeklerin günde en az yarım saat karınları üzerinde kalmasını, 1 ile 4 yaş arasında da günde 3 saat fiziksel faaliyetlerde bulunulmasını da tavsiye eden örgüt, ekran önünde fazla vakit geçirmenin olası zararları konusunda ayrıntılı bir açıklama yapmadı. Ancak tüm bu tavsiyelerin, toplum genelinde artan hareketsizliğe karşı yapıldığı belirtildi.
 
Dünya Sağlık Örgütü’nün ekran önü tavsiyelerine bazı kuruluşlardan eleştiri geldi. Oxford Üniversitesi İnternet Enstitüsü, kılavuzun ekrandaki içeriğe değil süreye aşırı odaklandığına dikkat çekerek, dijital medyanın olası yararlarının denklem dışı bırakıldığını savundu.
 
Londra'da bulunan Kraliyet Üniversitesi Pediatri ve Çocuk Sağlığı Merkezi ise, ekran önünde geçirilen zamanla ilgili araştırmaların olası zararlar konusunda güçlü kanıtlar sunamadığını belirtti ve Dünya Sağlık Örgütü’nün kılavuzunun sınırlamalar konması için yeterli olmadığını savundu.
Kaynak : VOA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Vaka sayısı 5 milyon 871 bin 2869
4.489 vefat var, vaka 162.120 2633
Pandemi nedeniyle çocuk ölümle... 256
Hastalıklar ellerimizde! 238
İşte 'Normalleşme' kararları! 207
İFSAD üyesi 26 fotoğrafçıdan t... 206
TFF'den kesin karar! 200
Pulitzer ödülleri sahiplerini ... 190
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv