Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

'Uluslararası İlişkiler Kongresi' başladı

08.10.2018 19:25 tarihinde yayınlandı 497 defa okundu 0 defa yorumlandı
'Uluslararası İlişkiler Kongresi' başladı
Bursa Valisi İzzettin Küçük, Uludağ Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler bölümünün düzenlediği ‘Diplomasi ve Savaşın Değişen Rolü’ ana temalı 10. Uludağ Uluslararası İlişkiler Kongresi açılış törenine katıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ve Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayyar Arı’nın sunumuyla açılışı yapılan programda konuşan ve uluslararası ilişkilerin çok boyutlu ve derin bir konu olduğuna değinen Vali İzzettin Küçük, “Uluslararası ilişkiler, herhangi bir aktörün neyi, niçin, nasıl yapacağını tahmin etmek, değerlendirmek, kavramsallaştırmak gibi çok önemli bir bilgi birikimine ve projeksiyona ihtiyaç duyar. Genelde ülkelerin başına gelen dış politikalardaki başarısızlığın ana nedeni, ana aktörlerin neyi, niçin, nasıl yaptığını değerlendirememesinden veya yanlış ya da eksik değerlendirmesinden kaynaklanır. Halbuki ana aktörler bir olayın başlamasından dört beş yıl sonra değerlendirme yaptığında hedefin ilk algıladıkları hedef olmadığını görüyor. Bu nedenle ana aktör ve orta aktörün hareket ve projeksiyonunu kavramsallaştırmak, anlamlandırmak önemli bir iştir. Bütün bunlarla ilgili değerlendirmeler üniversitelerimiz ve sivil toplum kuruluşlarınca yapılmalıdır.

Bu toplantılar yukarıda belirttiğim nedenlerden dolayı çok önemli ve çok değerlidir ve uluslararası barışın ve haklarının korunmasının gerçekleşmesinde de katkıları bulunması gerekmektedir.” dedi.
 
“Bu yıl ‘Diplomasi ve Savaşın Değişen Rolü’ tema ile gerçekleştirdiğimiz kongremizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” diyerek konferansta konuşan Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay; “ Önce toplumlar, sonra modern anlamda devletlerin gelişimi, küreselleşme olgusu ile birlikte bu etkileşimlerin daha aktif bir sürece dönüşmesini de beraberinde getirmiştir. Uluslararası ilişkilerin gelişiminde ortaya çıkan diplomasi yönetimi çatışmaları önlemek ya da ortadan kaldırmak adına değişen dünya düzenindeki ihtiyaçlara göre şekillenerek her dönem varlığını sürdürmüştür. 21.yy. diplomasi ise sadece devletler ya da hükümetler arası diplomasisi olmaktan çıkmıştır. Günümüzde küresel diplomasinin aktörleri sadece devlet yöneticileri ve kurumları değil, hükümet dışı kuruluşlar, bölgesel kuruluşlar ve çok uluslu şirketlerde konunun oyuncuları arasına girmişlerdir.” dedi.
 
Bu yıl 10.’su gerçekleştirilen ve üç gün sürecek olan Uluslararası İlişkiler Konferansına 17 ülkeden 20’yi aşkın yabancı katılımcı iştirak ediyor.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Ay küçülüyor! 446
'Oyuncularımıza güveniyorum' 433
Spor Şenlikleri geleneksel oyu... 432
Turgay Erdem’den Rektör Kılavu... 430
İşsizlik rakamları açıklandı! 429
Engelli gençlere asker kınası ... 426
Ulaşım 19 Mayıs’ta ücretsiz! 412
Yeni doğan her yedi bebekten b... 409
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv