Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

'Kalp ve damar hastalıkları bir kader değil'

29.09.2018 21:03 tarihinde yayınlandı 1269 defa okundu 0 defa yorumlandı
'Kalp ve damar hastalıkları bir kader değil'
Bursa’nın öncü sağlık kuruluşlarından Doruk Sağlık Grubu, 29 Ekim Dünya Kalp Günü nedeniyle anlamlı bir etkinliğe imza attı. Etkinlikte konuşan AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, “Bundan 20-25 yıl önce hastalar kalp rahatsızlıkları yüzünden yurtdışına gitmek zorunda kalıyordu. Ama bugün ülkemiz dünyanın dört bir yanından gelen hastayı tedavi ederek, dünya sağlık turizminde söz sahibi bir ülke haline geldi” dedi.
 
Doruk Sağlık Grubu Yıldırım Hastanesi hekimlerinden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erkan Avcı ile Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ayhan Müdüroğlu’nun “Kalp Sağlığı” konusunda açıklamalarda bulunduğu etkinliğe, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin’in yanı sıra, daha önce hastanede kalp ameliyatı olmuş hastalar da katıldı.

 
“Dünyada En Çok Ölüme Neden Olan Hastalık”
Kalp hastalığının dünyada en çok ölüme neden olan hastalık olduğuna dikkat çeken Doruk Sağlık Grubu hekimlerinden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erkan Avcı, “Hepimiz medyada trafik kazalarını ve bu yüzden yaşanan ölümleri görüyoruz, bu kazalar için önlemler alıyoruz. Fakat kalp ve damar hastalıklarından hayatı kaybeden insan sayısı, trafik kazasında hayatını kaybenlerden 5 kat daha fazla ama yine de biz kalp sağlığımız için yeterli önlemleri almıyoruz. Oysa hareket etmek, sağlık beslenmek gibi basit önlemlerle uzun ve sağlıklı yaşayabiliriz” dedi.


“Her Yıl 7 Milyon Kişi Kalp ve Damar Hastalıkları Yüzünden Hayatını Kaybediyor”
Dünya Kalp Federasyonu’nun 18 yıl önce, kalp ve damar hastalıkları konusunda farkındalık yaratmak için bu günü kutladığını ifade eden Doruk Sağlık Grubu hekimlerinden Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ayhan Müdüroğlu ise, Türkiye’deki ölümlerin yüzde 40’ına yakının kalp ve damar hastalıkları yüzünden olduğuna dikkat çekti.
 
“Her yıl Türkiye’de 125 bin kişi, dünyada ise 7 milyona yakın insan kalp ve damar hastalıkları yüzünden hayatını kaybediyor” ifadelerini kullanan Dr. Müdüroğlu, “Göğüste ağır, aralıklı topallama, kolda ve bacakta tutmama ve geçici körlük gibi şikayetler kalp ve damar hastalıklarının işareti olabilir. Bu hastalığa anjiyo yoluyla tanı koyulabiliyor ve ilaç, stent ve by-pass yöntemleriyle tedavi edilebiliyor” diye konuştu.
 
“Sağlıklı Yaşamak Riskleri Azaltıyor”
Kalp ve damar hastalıklarının engellenebilir ve engellemeyen 2 farklı risk faktörü taşıdığına dikkat çeken Dr. Müdüroğlu, “Yaş, cinsiyet, aile, genetik gibi şeyler engellenemeyen risk faktörleri arasına girer ama bizim için önemli olan engellenebilir risk faktörleridi. Kalp hastalıkları bir kader değildir, eğer sigara, yüksek tansiyon ve kolestrol, aşırı kilo, hareketsiz yaşan ve sağlıksız beslenme gibi durumlara dikkat edersek, engellenebilir risk faktörlerini azaltır ve yüzde 80 oranında bu hastalıklardan koruabiliriz” ifadelerini kullandı.
 
“Dünya Çapındaki Tedaviler, En İleri Teknoloji Bursa’da Kullanılıyor”
Türkiye’de son 20 yılda kalp hastalıklarına yönelik önemli çalışmalar olduğunun altını çizen AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin ise şöyle konuştu: “20 – 25 yıl öncesinde, Bursa’daki kalp damar hastaları yurtdışına gitmek zorunda kalıyorlardı. Ama şimdi şehrimizde, en ileri teknolojileri kullanan, dünya çapında operasyonlara imza atıp, en ileri tedavileri uygulayan 10 ayrı merkez ve onlarca sağlık çalışanı var. Türkiye artık, dünyanın dört bir yanından gelen hastaları kabul ederek, yurtdışından hasta kabul eden bir ülke haline geldi. Şu anda sağlık turizmi konusunda dünyadaki en 5. ülkeyiz.”
 
Konuşmaların ardından, doktorlar hastalara çeşitli hediyeler dağıtarak, bir araya geldiler.
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Meme kanseri tedavisinde umut ... 453
Korumak için hala şansımız var... 436
'Çevreye karşı sorumluluğumuzu... 426
Babaların çocuk bakımına ayırd... 424
Gazişehir Süper Lig’de! 410
Türkyılmaz: 'Kumyaka eski güze... 404
Milli Takım'a moral oldu! 381
Mudanya'da 7'den 70'e satranç ... 380
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv