Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

'Engelliler için her türlü işbirliğine hazırız'

03.12.2018 22:30 tarihinde yayınlandı 410 defa okundu 0 defa yorumlandı
'Engelliler için her türlü işbirliğine hazırız'
Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, yapılan yasal düzenlemelere karşın toplumda engellilere yönelik farkındalık oluşmadığını belirterek, “Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için her türlü işbirliğine hazırız” dedi.
 
3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle açıklama yapan Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun, yasal düzenlemelerle tüm engelli insanlarımızın eşitlik ilkesi eksenli olmak üzere pozitif ayrımcılığa tabi olduklarının hükme bağlandığını ancak bu düzenlemelerin de engellilerin sorunlarını çözmekte yetersiz kaldığını söyledi. Engelli hakları konusunda vatandaşların yeterince bilinçlendirilmediğini belirten Altun “Aslında herkes engelli adayı olduğunu düşünüp empati kurarak engellilerin sorunlarının farkına varmalı, sorumluluk bilinciyle engelliler için neler yapılabileceği konusundaki çalışma ve eğitimlere katılmalıdır” dedi ve şöyle devam etti:
 
“Ülkemizde 12 milyon engelli ve 10’a yakın engel grubu var. Engelliler özellikle; erişebilirlik, eğitim, sağlık, toplu taşıma ve istihdam konularında önemli sorunlar yaşamaktadırlar. Engelli bireylerin rehabilitasyon hizmetleri, yardımcı cihaz, tıbbi sarf malzemesi gibi hayati öneme sahip ihtiyaçlarının karşılanmasında sorunlar vardır. İşverenler, engelli yurttaşları istihdam etmeyi tercih etmemektedirler. İş Kanunu, 50’den fazla kişinin çalıştığı işletmelerde yüzde 3 engelli kotasını zorunlu kılıyorsa da, bazı işverenlerin idari para cezasını ödemeyi göze alarak engelli işçi çalıştırmadıkları da bir gerçektir. İstihdam edilen engelli yurttaşlar ise çalışma koşulları nedeniyle işyerlerinde uzun süreli çalışamamaktadırlar. Devletin, sosyal devlet ilkesi gereği engellilerin önlerindeki tüm engelleri kaldırması, gereken tedbirleri alması, kurallara uymayanlara daha ağır cezalar vermesi gerekmektedir.
 
Bursa Barosu olarak Engelli Hakları Komisyonumuz ile başta eğitim ve çalışma hakkı olmak üzere anayasamızdaki temel hak ve özgürlüklerin, Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası anlaşmalarda mevzuatımıza giren engelli haklarının idarenin keyfiyetine bırakılmayacak şekilde fiilen uygulanabilirliği ve hayata geçirilmesi için tüm resmi ve sivil kuruluşlarla dün olduğu gibi yarınlarda da işbirliğine hazır olduğumuzu duyuruyoruz.
 
Tüm engelli vatandaşlarımızın özel gününü kutluyor, engellerin kalktığı, kaldırılamadığı durumlarda ise engellerin en aza indirildiği günlere hep birlikte ve el ele yürümeyi diliyoruz.”
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Ay küçülüyor! 449
'Oyuncularımıza güveniyorum' 434
Spor Şenlikleri geleneksel oyu... 433
Turgay Erdem’den Rektör Kılavu... 430
İşsizlik rakamları açıklandı! 430
Engelli gençlere asker kınası ... 427
Ulaşım 19 Mayıs’ta ücretsiz! 413
Yeni doğan her yedi bebekten b... 409
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv