Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

'Çin malı panda' yerine kırmızı panda

19.09.2018 20:04 tarihinde yayınlandı 160 defa okundu 0 defa yorumlandı
'Çin malı panda' yerine kırmızı panda
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 1998 yılında kurulan ve 121 türden 1200 civarında hayvana ev sahipliği yapan Bursa Hayvanat Bahçesi’nin yeni sakinleri Darıca Hayvanat Bahçesi’nden getirilen 2 kırmızı panda oldu. Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği’nin (EAZA) asil üyesi olan ve bugüne kadar Hayvanat Bahçesi’ne dâhil edilen hayvanların tamamını EAZA’ya üye yurt dışındaki hayvanat bahçelerinden ücretsiz getirten Büyükşehir Belediyesi, ‘beyaz panda’ hedefinde ise Çin engeline takıldı.
 
Beyaz pandalar Çin’in öz malı
Kırmızı pandaların getiriliş süreci hakkında bilgi veren Bursa Hayvanat Bahçesi Koordinatörü Erdem Saker, “Öncelikli hedefimiz Bursa’ya beyaz panda getirmekti. Gezdiğimiz birçok yerde cana yakın bir hayvan olduğunu gördük. Ancak yaptığımız araştırmada, dünyadaki bütün hayvanat bahçelerindeki pandaların Çin’in öz malı olduğunu öğrendik. Ülkeler bunları Çin’den kiralıyorlar. Çin yıllığı 1 milyon dolardan en az 10 yıllığına kiraya veriyor. Bizlerin böyle bir işe girişmesi zordu. Panda üzerine araştırma yaparken bu sefer başka bir tür olan Kırmızı Panda ile karşılaştık. Hareketli, hoş bir hayvan. Onun doğadaki yaşam tarzını inceledik. Özellikle geceleri de aktif olduğunu gördük. En kritik yaşam şartı ise yazın 23 dereciyi aşan sıcaklarda rahatsız oluyor. Önümüzdeki günlerde sıcakların 23 dereceyi aştığı günlerde kullanabilecekleri özel kulübe inşa edeceğiz. Önümüzdeki senelerde erkek kırmızı pandaları da alacağız ve tam bir aile olmalarını sağlayacağız. Kırmızı pandalar Hayvanat Bahçemize renk kattı” dedi.
 
Darıca’dan geldiler
Bursa Hayvanat Bahçesi’nin yeni konukları olan kırmızı pandalar, yine EAZA aracılığıyla  İstanbul Darıca Hayvanat Bahçesi’nden getirildi. Çin, Nepal, Bhutan, Myanmar gibi Asya ülkelerinin ormanlarla kaplı dağlık arazilerinde yaşayan kırmızı pandalar, alacakaranlıkta aktif ve genelde ağaçlarda yaşıyor. Doğal yaşamda sayıları azalmış nadir türlerden olan kırmızı pandalar, kırmızı listede (IUCN) tehlike altında kategorisinde listelenmektedir. Dünyada popülasyonunda 10 binden az yetişkin birey olduğu tahmin ediliyor. Yaş ortalamaları 10 sene olan kırmızı pandaların yavrularının ölüm oranının da yüzde 74’den fazla olduğu belirtildi.
 
Kırmızı panda günü
Her Eylül ayının üçüncü Cumartesi günü kutlanan ‘Dünya Kızıl Panda Günü’ nedeniyle Bursa Hayvanat Bahçesi’nde de farklı bir etkinlik düzenlendi. Elele Anaokulu öğrencileri, Bursa Hayvanat Bahçesi’nde kırmızı pandaları ziyaret etti. Bambu yaprağı yiyen ve ağaç tepelerinde gezen kırmızı pandaları meraklı gözlerle izleyen minikler, bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Ziyaretin ardından minik öğrenciler boyama etkinliğine katılarak Kırmızı Panda resimlerini renklendirdiler.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Linkler
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Meme kanseri tedavisinde umut ... 453
Korumak için hala şansımız var... 436
'Çevreye karşı sorumluluğumuzu... 426
Babaların çocuk bakımına ayırd... 424
Gazişehir Süper Lig’de! 410
Türkyılmaz: 'Kumyaka eski güze... 404
Milli Takım'a moral oldu! 381
Mudanya'da 7'den 70'e satranç ... 380
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !

Arşiv