80 barodan eşzamanlı basın açıklaması: "Daha ne kadar öleceğiz?"

Okunma: 52
Güncel 17 Mart 2021 13:56
Videoyu Aç 80 barodan eşzamanlı basın açıklaması: "Daha ne kadar öleceğiz?"
A
a

Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde görevi sırasında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden İstanbul Barosu üyesi Av. Ersin Arslan’ın ölümüne tüm barolar ortak tepki gösterdi.

Eşzamanlı olarak tüm barolar basın açıklaması yaptı. Bursa Adalet Sarayı önündeki basın açıklamasını Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun okudu ve “Daha ne kadar öleceğiz” diye dordu.

Bursa Barosu yönetim kurulu üyeleriyle avukatların yakalarına siyah kurdele takarak katıldığı basın açılaması şöyle:
“Bizler; haklarınızın savunmanları, her daim hukukun üstünlüğü diye haykıran ancak etten kemikten oluşumuzu çoğunlukta göz ardı ettiğiniz; ne acıdır ki hep baktığımız davalarla özdeş tutup davanızın tarafıymışız gibi gördüğünüz; Saldırıya uğramamıza, dövülmemize, bıçaklanmamıza, silahla vurulmamıza ve korun(a)mamıza tanık olduğunuz avukatlarız.
Bugün de hasım bellendik, bugün de yaşam hakkımız elimizden alındı. Biz bugün, Gebze’de öldürüldük!
İcra memurlarıyla birlikte Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde bir eve hacze giden İstanbul Barosu üyesi meslektaşımız Avukat Ersin Arslan, ev sahibinin silahlı saldırısına maruz kaldı. Borçlu Y.Y. kendisini öldürmek kastıyla doğrudan göğsüne ateş etti, meslektaşımız kaldırıldığı hastanede maalesef hayatını kaybetti…
Meslektaşımız henüz 27 yaşında gencecik bir insandı. Görevi gereği gittiği haciz mahallinde katledildi.
Acımız ve isyanımız tarifsiz büyüklüktedir.
Artık yeter!
Avukatlara yönelik her saldırıdan sonra yılmadan söyledik; Avukat, yargı mekanizmasının sacayağıdır, hakim ve savcı nasıl korunuyorsa, avukat da öyle korunmalıdır dedik. Savunmanın kutsallığından bahisle, uygulama ve söylemlerle meslek mensuplarımızı hedef göstermeyin dedik. Gün gelecek sizin de avukata ihtiyacınız olacak dedik.
Dinletemedik… Hakarete uğradık, dövüldük, bıçaklandık, öldürüldük.
Daha ne kadar öldürüleceğiz?
Gebze’de hayatını kaybeden genç meslektaşımız Avukat Ersin Arslan’a, Allah’tan rahmet, ailesine sabır ve dayanma gücü, üyesi olduğu İstanbul Barosu Başkanlığı nezdinde tüm meslektaşlarımıza başsağlığı diliyor; Gözaltına alınan saldırganın en ağır cezaya çarptırılması için yargılama aşamasında davaya müdahale talebinde bulunacağımızı bu vesileyle kamuoyuna duyuruyoruz.”

Altun, bu açıklamaya 80 gerçek il barosunun imza attığını ifade ederek, baroların eylem planını açıkladı. Baroların saat 13.00’te aynı anda sms geçeceğini ve tüm meslektaşları saat 14.00’de saygı duruşunda bulunmaya çağıracaklarını ifade eden Altun, avukatlara saldırıları durdurma konusunda farkındalık yaratmak için 19 Mart 2021 Cuma günü iş bırakma eylemi yapmayı planladıklarını da söyledi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat