24 Nisan mesajına Türkiye'den tepki

Okunma: 96
Dünya 24 Nisan 2022 20:20
Videoyu Aç 24 Nisan mesajına Türkiye'den tepki
A
a

ABD Başkanı Joe Biden, 1915'te Ermenilere yönelik gerçekleştirilen katliamı yine "soykırım" olarak niteledi. Türkiye'den bu açıklamaya tepki geldi.

Amerika Birleşik Devletleri ABD) Başkanı Joe Biden, 1915’te Ermenilere yönelik gerçekleştirilen katliamı bu sene de "soykırım" olarak niteledi. Biden yazılı mesajında 24 Nisan'ın soykırımın başladığı tarih olduğunu belirterek, "Bugün, sınır dışı edilen, katledilen ya da yok etme kampanyasında ölüme yürütülen 1,5 milyon Ermeni'yi anıyoruz" ifadesini kullandı. 

Biden'ın açıklamalarına Türkiye'den tepki geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter’den yaptığı paylaşımda, Ukrayna savaşı kapsamında süren soykırım tartışmalarını hatırlatarak, "Bazı batılı liderler son günlerde 'soykırımın' ancak mahkeme kararıyla tespit dilebileceğini savunuyor. Doğru! Aynı kişilerin, yetkili bir mahkeme kararı olmadan #1915 olayları için 'soykırım'” kelimesini siyasi saiklerle kullanmaları ise iki yüzlülüklerinin en bariz örneğidir. Aynı kişilerin, yetkili bir mahkeme kararı olmadan 1915 olayları için 'soykırım' kelimesini siyasi saiklerle kullanmaları ikiyüzlülüklerinin en bariz örneğidir" diye yazdı.


Dışişleri Bakanlığı da yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada 1915 olayları konusunda tarihi olgularla ve uluslararası hukukla bağdaşmayan açıklamaların geçerliliğinin bulunmadığı belirtildi. Açıklamada ABD Başkanı’nın ilk olarak geçen yıl telaffuz ettiği tanımlamanın bugün yeniden kullanılması da "hatada tekrar" olarak yorumlandı ve "tarihten husumet çıkarmaktan başka amaca hizmet etmeyen tek taraflı ve seçici yaklaşımların ahlaken sorunlu, siyaseten art niyetli olduğu" ifadesine yer verildi.
Kaynak : Deutsche Welle Türkçe
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat