"Dayanacak gücümüz kalmadı"

Okunma: 105
Bursa 22 Şubat 2021 13:17
Videoyu Aç "Dayanacak gücümüz kalmadı"
A
a

Covid-19 salgınından en çok etkilenen kesimlerden biri de işletmeciler ve hizmet sektörü çalışanları oldu. Restoranların, kafelerin, lokantaların, barların ve meyhanelerin salgın nedeniyle kapatılmasının ardından işsiz kalan sektör çalışanları, bu süreçte devletten destek alamamaktan şikayetçi.

Bursa'da Nazım Hikmet Kültür Merkezi önünde, lokanta, restoran sahipleri ve müzisyenler eylem yaptı. Bursalı sektör temsilcileri, salgın nedeniyle kapalı olan işletmeler yüzünden batma noktasına geldiklerini söyledi.

Eylem sırasında Bursalı müzisyen Neyzen Ögetürk 'ü Yeni Türkü'nün "Aşk yeniden" şarkısının sözleri "Aç Yeniden" olarak değiştirdi ve eyleme katılanlarlar tarafından hep beraber söylendi.

Belediyeden izin alınarak yapılan eylemde Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş ve İskender İskenderoğlu açıklama yaptı

İskenderoğlu'nun açıklamaları şöyle;

KAPANAN VE KISITLANAN İŞLETMELER ÇARESİZ VE SABRI TÜKENMİŞTİR!!!

"1 yıla yakın süredir Dünyayı ve Ülkemizi etkisi altına alan Covit-19 Salgını dolayısıyla birçok sektör zarar görmüş ve görmeye devam etmektedir. Özellikle yeme-içme sektörü bitme noktasına gelmiştir. Pandemi öncesi ekonomik krizde olan sektörümüz, salgın koşullarına hazırlıksız yakalamıştır.

Açıklanan destekler birçok işletmeyi kapsamadığı gibi kapsadığı işletmeler için de yetersiz olmuştur.

Bugüne kadar açıklanan destekler, sadece Türkiye Esnaf Sanatkar Odasına kayıtlı esnaflaraolup, 3 ayı kapsayan 1000TL hibe, 500-750TL kira desteği ve alınmış olan kredilerin 6 ay ötelenmesi dışında bir destek verilmemiştir.

Yeme-İçme sektörüne ait birçok işletme, sermaye şirketi vasfına sahip olup, Ticaret Odalarına kayıtlıdır. Onbinlerce işletme bu desteklerden faydalanamamıştır. Ticaret Odalarına kayıtlı bu işletmeler için ise sadece, bir önceki yıla göre %50 ciro kaybı şartı ile %3 destek verileceği açıklanmıştır. İşletmelerin bir önceki yıla göre girdi maliyetleri kat be kat artmış olup bazı işletmeler daha kısa süre açık olmalarına rağmen, geçen yılın cirolarına yaklaşmıştır. Bu koşulları sağlayacak işletme sayısı ise %5 i geçmeyecektir.

Yetkililerden durumu daha iyi analiz etmeleri ve sektör temsilcilerine kulak vermelerini talep etmekteyiz. Aksi takdirde toplum yapısında geri dönülemez izler bırakacaktır. Ekonomik sıkıntılar yüzünden, hayatına son verenler her geçen gün artarken, aile bütünlüğü zarar görmeye ve boşanmalarla sonuçlanmaya başlamıştır. Bulunduğumuz noktadan bakıldığında sektörün aynı işletmeler ile tekrar ayağa kalkması mümkün değildir.

Sektörün %30 una yakın işletmesi, hiç açılamayacak duruma düşmüştür.Sektörümüz istihdam temelli olup, mevcut durumdan toplumun geniş tabanı etkilenecektir. İşletmelerin açılması ile birlikte, işten çıkarmaların da önünün açılacağı için sektörümüz de yaklaşık 750 bin kişi işsiz kalacaktır.
Kaynak : https://www.lifebursa.com/
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat